Obliczony na podstawie zestawienia cen średni miesięczny koszt korzystania z usług dostępu do internetu mobilnego stanowił około 1,5 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w 2020 r. podał UKE w "Analizie cen usług mobilnego dostępu do internetu w Polsce w 2020 r."

- W realiach pandemii dla wielu osób mogących pracować zdalnie albo mających możliwość edukacji zdalnej na obszarze gdzie szerokopasmowe sieci stacjonarne nie są dostępne, usługi mobilnego dostępu do sieci mogą okazać się często jedynym rozwiązaniem.
- Uwzględniając minimalne wynagrodzenie i średnie wynagrodzenie netto Urząd wyliczył, że średni miesięczny koszt korzystania z usług dostępu do internetu mobilnego stanowił odpowiednio około 3 proc. i około 1,5 proc. miesięcznego wynagrodzenia w 2020 r.
- Średnie minimalne koszty użytkowania w porównaniu do ubiegłych dwóch lat wzrosły o około 10 proc. - podał UKE.
Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej, pomimo rosnących z roku na rok udziałów połączeń światłowodowych, technologia mobilnego dostępu stanowi jeden z ważniejszych źródeł dostępu do internetu dla wielu użytkowników w Polsce. Jak pisze UKE w swoim opracowaniu, w realiach pandemii CoViD-19 oraz rosnącego zapotrzebowaniem na usługi internetowe, dla wielu osób mogących pracować zdalnie albo mających możliwość edukacji w sposób zdalny na obszarze gdzie szerokopasmowe sieci stacjonarne nie są dostępne, usługi mobilnego dostępu do sieci mogą okazać się często jedynym rozwiązaniem problemów z dostępem do internetu.
Uwzględniając minimalne wynagrodzenie netto (około 1920 zł) i średnie wynagrodzenie netto (około 3815 zł) w czerwcu 2020 r., Urząd wyliczył na podstawie zestawienia cen, że średni miesięczny koszt korzystania z usług dostępu do internetu mobilnego stanowił odpowiednio około 3 proc. i około 1,5 proc. miesięcznego wynagrodzenia w 2020 r.
Urząd wyliczył, że średnie minimalne koszty użytkowania w porównaniu do ubiegłych dwóch lat wzrosły o około 10 proc. W odniesieniu do rzeczywistego kosztu 1 GB zmiany były bardziej widoczne, co jest spowodowane większą liczbą dostępnych GB w pakietach danych oferowanych klientom. Średnio rzeczywisty koszt za 1 GB danych wyniósł 0,81 zł. W porównaniu do lutego 2018 r. oznacza to spadek o około 13 proc.

KOMENTARZE (0)