PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uchodźcy z Ukrainy chętnie integrują się w Niemczech

  • Autor: PAP/JP
  • 27 maj 2022 17:13

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) informuje, że wśród uchodźców z Ukrainy widoczne jest duże zainteresowanie kursami integracyjnymi (m.in. nauką języka). Do tej pory na kursy zgłosiło się ich już 80 tys. – podaje dziennik „Welt”.

Uchodźcy z Ukrainy chętnie integrują się w Niemczech
Wwśród uchodźców z Ukrainy w Niemczech widoczne jest duże zainteresowanie kursami integracyjnymi (fot. Karollyne Hubert/Unsplash)
REKLAMA

"Osoby, które już w kursach uczestniczą, robią pozytywne wrażenie i wykazują chęć nauki. To pozwala przypuszczać, że wiele z nich pozostanie w Niemczech" - komentuje Benjamin Beckmann, szef działu kursów integracyjnych BAMF.

"Uczestnicy kursów są dobrze wyedukowani, podchodzą do nauki z wielkim entuzjazmem. Mamy całe spektrum ukraińskiego społeczeństwa, od naukowców po osoby niewykwalifikowane" - dodaje Beckmann.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśla, prawie wszyscy są na tyle dobrze wykształceni, że nie potrzeba dodatkowych kursów czytania i pisania. Te ostatnie proponowane są osobom wykształconym, które nie posługują się biegle alfabetem łacińskim. Według Beckmanna stanowią oni zaledwie 5 proc.

"Nauka języka jest ważna, aby Ukrainki nie trafiały wyłącznie do prac pomocniczych, ale mogły wykorzystać już posiadane kwalifikacje" - podkreśla urzędnik BAMF. "Lepiej nieco opóźnić ich wejście na rynek pracy, ale z lepszymi możliwościami" - dodaje. Większość uchodźców z Ukrainy w Niemczech stanowią kobiety.

Według danych BAMF, od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę ok. 1500 dostawców kursów integracyjnych podwoiło swoją ofertę szkoleń. Jak podkreśla Beckmann, procedura przystąpienia do kursu integracyjnego jest bardzo uproszczona w przypadku uchodźców z Ukrainy, bowiem w ich przypadku "celowo unika się obszernych wniosków, dowodów i badań".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uchodźcy z Ukrainy chętnie integrują się w Niemczech

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA