Tylko połowa Polaków odpoczywała podczas tegorocznych wakacji. Co robią pozostali?

Jak Polacy spędzają tegoroczne wakacje? Wypoczywają? A może przeznaczają czas odpoczynku na prace remontowe bądź dodatkowe zarobkowanie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko połowa Polaków odpoczywała podczas tegorocznych wakacji. Co robią pozostali?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 sie 2015 10:37


Z ankiety Praca.pl wynika, że zaledwie 30 proc. Polaków wyjechało lub wyjedzie w tym roku na urlop. Oznacza to, że jedynie niespełna  co trzecia osoba będzie mogła odpocząć od codziennej gonitwy i stresu w pracy. Jak wygląda typowy urlop wyjazdowy Polaka?

Statystycznie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną, jest to wyjazd samochodem (80 proc. osób), na 12 dni, w góry lub nad morze. W ramach odpoczynku najczęściej spacerujemy (82 proc.), grillujemy (76 proc.) i pływamy w morzu, jeziorze lub rzece (70 proc.).  Monitor rynku pracy podkreśla,  że o ile 68 proc. Polaków na urlopie zapomina o pracy, to jednocześnie 36 proc. niezwłocznie odpowiada na maile i telefony z firmy.  Można zatem uznać, że nawet te 30 proc. Polaków, którzy wyjeżdżają na urlop nie wypoczywa w pełni.

21 proc. Polaków spędza urlop w domu

Wolne, ale bez dłuższych wyjazdowych wakacji zadeklarował w ankiecie Praca.pl co piąty badany.  Z czego wynika taka forma spędzania urlopu? Najczęściej z braku środków na wakacyjny wyjazd.  Średnio urlop kosztuje Polaka od 2061 do 4000 zł (w zależności od badań), a to wydatek, na który pozwolić mogą sobie niestety nie wszyscy.

Czytaj też: Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje po sezonie

Wybór własnej okolicy bywa też podyktowany względami praktycznymi. Zamiast tłoczyć się na plaży czy spacerować 2 godziny do Morskiego Oka w tłumie turystów, Polacy wolą odpocząć w przydomowym ogródku lub robić krótkie wypady nad pobliskie jezioro lub do lasu.

Jednym z powodów, dla których część osób decyduje się zostać w domu w czasie urlopu są również dzieci. Polskie przedszkola w czasie wakacji są przez miesiąc zamknięte. Ci rodzice, którzy nie mają dodatkowego wsparcia w postaci np. babci, muszą podzielić się opieką i najczęściej kończy się to tak, że dwa tygodnie przerwy przedszkolnej dziecko spędza pod opieką matki, a drugie dwa tygodnie pod opieką ojca. W efekcie nikt nie wyjeżdża na wakacje.

Wolne od pracy? Remont albo dorabianie

Praca zamiast odpoczynku – taką formę „wakacji” wybiera w sumie 16 proc. Polaków. 8 proc. w czasie wolnym od pracy podejmuje inną pracę zarobkową, by dorobić do domowego budżetu. Kolejne 8 proc. pracuje w czasie wakacji na własny rachunek – na przykład przeprowadzając remont mieszkania.  

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.