Tylko połowa Polaków jest zadowolona z ilości czasu wolnego

Zarówno wśród Polek, jak i wśród Polaków, występuje niemal identyczny odsetek respondentów zadowolonych z ilości czasu na odpoczynek – odpowiednio 50 i 49 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko połowa Polaków jest zadowolona z ilości czasu wolnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

3 lip 2015 19:59


Tylko 13 proc. Polaków jest w pełni zadowolonych z ilości czasu wolnego, jakim dysponują i w tym względzie jest nam zdecydowanie bliżej do grupy społeczeństw niezadowolonych, w których odsetek respondentów o podobnych poglądach jest zbliżony lub nawet spada poniżej 10 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez GFK.

Czytaj też: Praca nie jest Polakom potrzebna do szczęścia?

Najbardziej zapracowaną grupą wiekową w Polsce są osoby pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, bowiem tylko 5 proc. z nich jest zadowolonych z ilości czasu wolnego.

Zarówno wśród Polek, jak i wśród Polaków, występuje niemal identyczny odsetek respondentów zadowolonych z ilości czasu na odpoczynek – odpowiednio 50 i 49 proc. Natomiast jest pomiędzy nimi różnica, biorąc pod uwagę odsetki osób niezadowolonych – wśród kobiet wynosi on 26 proc., wśród mężczyzn 21 proc.

Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy zadowoleni

Spośród 22 krajów objętych badaniem najbardziej zadowoleni z ilości czasu wolnego, jakim dysponują są: Amerykanie, Kanadyjczycy i Brytyjczycy.

Pomimo, iż Amerykanie korzystają z niewielu wolnych dni w roku, na tle innych społeczeństw ich zadowolenie z ilości czasu wolnego jest najwyższe – około siedmiu na dziesięciu, czyli 69 proc. z nich twierdzi, że są w pełni lub raczej zadowoleni z ilości wolnego czasu, który mają.

Tuż za Amerykanami plasują się Brytyjczycy i Kanadyjczycy, wśród których po 67 proc. badanych jest zadowolonych z ilości czasu wolnego. Kolejni są Belgowie i Niemcy, gdzie zadowolonych jest po 66 proc.

Najniższy poziom zadowolenia z ilości czasu wolnego deklarują mieszkańcy Rosji, Japonii i Brazylii.

Weekendy w pracy

Z danych Eurostatu wynika, że wolną sobotą może cieszyć się 42,5 proc. Polaków. Z kolei 16 proc. musi pracować w każdą sobotę, pozostali – jedynie w niektóre. W porównaniu z innymi krajami europejskimi jesteśmy zapracowanym narodem.

Jeśli chodzi o niedzielę, to w tym dniu na odpoczynek może liczyć niemal 70 proc. Polaków. Jest to poniżej średniej UE, która wynosi 75 proc. W każdą niedzielę musi pracować tylko 8,2 proc. zatrudnionych. Być może dlatego zadowolenie Polaków z ilości wolnego czasu nie jest zbyt duże.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.