PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Tyle wydają w Polsce cudzoziemcy. Ukraińcy dopiero na trzecim miejscu

  • KDS
  • 29 cze 2022 12:57

Cudzoziemcy zostawiają w Polsce coraz więcej pieniędzy. W pierwszym kwartale 2022 r. wydali w Polsce 6,5 mld zł, czyli o 60,9 proc. więcej w porównaniu rok do roku. Największe wzrosty odnotowano wśród Niemców.

Tyle wydają w Polsce cudzoziemcy. Ukraińcy dopiero na trzecim miejscu
Cudzoziemcy w pierwszym kwartale 2022 r. wydali w Polsce 6,5 mld zł (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Dane Straży Granicznej podsumowujące okres od 24 lutego do 31 marca 2022 wskazywały, że granicę z Polską przekroczyło 2,39 mln osób uciekających przez wojną.
  • Ma to swoje przełożenie na dane dotyczące wydatków Ukraińców w Polsce, które w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosły 647,2 mln zł, zatem o 194 mln zł więcej niż rok wcześniej.
  • Nadal jednak jest to wynik daleki od tych notowanych przed pandemią, bowiem w latach 2016-2020 w pierwszych kwartałach roku nasi wschodni sąsiedzi wydawali w Polsce średnio 1,5 mld zł.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2022 cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 31,1 mln razy. To o 55 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, kiedy ta liczba wyniosła 20 mln.

Nadal jednak daleko jest do wyniku sprzed pandemii. W 2019 r. liczba przekroczeń granicy wyniosła aż 50,8 mln, co wprost przekładało się na wydatki cudzoziemców na zakupy i usługi. Ukraińcy w pierwszym kwartale 2022 przekroczyli granicę z Polską 4,1 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 1,4 mln razy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Wracają przepisy utrudniające rekrutację Ukraińców. "Cofamy się"

- W wynikach za pierwszy kwartał przebija się już efekt wojny i zwiększonych przekroczeń granicy. Jednak ten efekt wyraźnie pokaże się dopiero w kolejnych kwartałach. Tendencja jest wzrostowa, zarówno jeżeli chodzi o przekroczenia granicy, jak i wydatki Ukraińców. Te ostatnie wzrosły o niemal 43 proc. i zbliżyły się do 650 mln zł. To jednak nadal dwuipółkrotnie mniej niż przed pandemią - komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Przed wybuchem pandemii, w latach 2017-2019, Ukraińcy w pierwszym kwartale roku zostawiali w Polsce od 1,57 mld zł do nawet 1,69 mld zł. W 2020 r. ten wynik spadł do 1,48 mld zł, co jeszcze nie oddało w pełni konsekwencji wybuchu pandemii. Te zobaczyliśmy wyraźnie w pierwszym kwartale 2021 r., kiedy wydatki Ukraińców w Polsce wyniosły zaledwie 452,8 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tyle wydają w Polsce cudzoziemcy. Ukraińcy dopiero na trzecim miejscu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA