Trudne życie emeryta

Polacy, którzy przekroczyli 55. rok życia są w ogonie Europy. Najwcześniej idą na emeryturę, najgorzej też wypadają w testach poznawczych: zapamiętują najmniej słów, najwolniej konstruują wypowiedzi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trudne życie emeryta

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

6 sie 2014 7:54


Taki obraz polskiego seniora wyłania się z międzynarodowego Badania Zdrowia, Starzenia się i Przechodzenia na Emeryturę w Europie (SHARE) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy idą na emeryturę, bo mogą - w żadnym innym kraju decyzja w tej sprawie nie jest tak silnie związana z nabyciem praw do świadczenia.

Ale dzieje się tak też dlatego, że czują się gorzej niż seniorzy innych narodowości. "Spośród wszystkich Europejczyków to Polacy, obok Węgrów i Estończyków, deklarują najgorszy stan zdrowia" - wskazuje demograf SGH i badacz IBE dr Maja Rynko.

Jak mówi, w Polsce emerytura kojarzy się z marazmem. Badania pokazały, że starsi Polacy mają problem nie tylko z praca, ale też aktywnością społeczną, intelektualną i fizyczną - zaznacza ekspertka.

Rynko wylicza, że jeśli nie brać pod uwagę uczestnictwa w życiu religijnym, to tylko 15 proc. polskich seniorów jest aktywnych społecznie. A, dla porównania, we Francji, w Austrii czy Niemczech - ponad 40 proc.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.