Niemal połowa Polaków, pytanych w ramach cyklicznego badania Barometr Providenta, przyznała, że pandemia wciąż wpływa na ich plany na tegoroczne wakacje. Do najważniejszych czynników, które braliśmy pod uwagę należą obawy o bezpieczeństwo i zdrowie oraz niepewność, jak sytuacja pandemiczna będzie się kształtować w momencie wyjazdu.

- W zeszłorocznej edycji Barometru Providenta, 65 proc. respondentów, którzy podjęli urlopowe decyzje przed pandemią, zmuszonych było je zmienić.
- W tym roku sytuacja jest prostsza, jednak nadal pandemiczne realia uwzględniane są podczas planowania wakacyjnych wyjazdów.
- Jak wynika z najnowszej edycji Barometru, pod uwagę bierze je 48,2 proc. badanych.
Podobnie jak w 2020 roku, Polacy niezwykle ostrożnie planują urlopy. Niemal 30 proc. pozostanie w domu, a co 4. nie podjął jeszcze żadnej urlopowej decyzji. Zaledwie 7,8 proc. planuje urlop za granicą, a 6 proc. odpocznie i w Polsce i poza jej granicami.
Pandemia zrobiła swoje
- Pandemia mocno wpływa na nasze decyzje dotyczące wakacji, choć niektórzy deklarują, że nie biorą jej pod uwagę podczas planowania urlopu. Z drugiej strony, badania pokazują, że jesteśmy spragnieni wyjazdów, bo w ubiegłym roku ponad połowa z nas została w domu - podkreśla Karolina Łuczak, rzecznik Provident Polska. – W tym roku kierowała nami przede wszystkim ostrożność – zarówno w kwestiach dotyczących naszego zdrowia i bezpieczeństwa, jak i finansów. Wolimy od razu zaplanować pewny urlop lub przełożyć go na późniejszy termin niż znowu zmieniać plany na ostatnią chwilę, jak w ubiegłym roku. Biorąc to pod uwagę, zdecydowanie rzadziej niż w czasach sprzed pandemii będziemy wyjeżdżać za granicę – dodaje Karolina Łuczak.

Wśród osób, które deklarują, że biorą pod uwagę pandemię, 36,2 proc. zawiesza z jej powodu plany i czeka na rozwój sytuacji. Około 30 proc. zaznaczyło, że rezygnuje w tym roku z wypoczywania za granicą. 17,6 proc. dokonało zmian dotyczących miejsca wypoczynku, a niewiele mniejszy odsetek przekłada urlop na późniejszy termin.
Głównym czynnikiem bezpośrednio związanym z pandemią, który ma wpływ na urlopowe plany, są obawy o zdrowie i bezpieczeństwo – wskazuje tak 51,6 proc. respondentów. Niewiele niższy odsetek, bo 50,3 proc. podkreśla niepewność co do sytuacji epidemicznej w momencie wyjazdu. Wiele osób zwraca uwagę także na aspekty związane z obostrzeniami w przypadku zagranicznych podróży.


KOMENTARZE (0)