PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Tatrzańska Izba Gospodarcza: mamy pracę dla uchodźców i przepotężną chęć pomocy

Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) chce zapewnić pomoc w zatrudnieniu uchodźców, organizuje przedszkola dla ukraińskich dzieci i szuka lokali, w których na dłużej będą mogły zamieszkać rodziny. Do Zakopanego dotarło już kilkudziesięciu uchodźców, ale w sposób niesformalizowany. Przyjęły ich m.in. hotele.

  • Autor: PAP/JP
  • 2 mar 2022 11:56
Tatrzańska Izba Gospodarcza: mamy pracę dla uchodźców i przepotężną chęć pomocy
Punkt informacyjny dla Ukraińców szukających schronienia w Polsce w budynku krakowskiego dworca Kraków Główny (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
REKLAMA
  • TIG deklaruje, że jest praca dla Ukraińców w sektorze turystycznym, ale przedsiębiorcy czekają na specustawę w tej sprawie, która krótką ścieżką ma pozwolić na zatrudnienie obywateli ukraińskich.
  • Na razie do Zakopanego i okolicznych gmin dotarło w sposób niesformalizowany kilkudziesięciu uchodźców, których sprowadzili tutaj członkowie ich rodzin pracujący od dłuższego czasu pod Tatrami.
  • Są to rodziny lub grupy zaprzyjaźnione z pracownikami zakopiańskich hoteli.

"We wtorek mieliśmy naradę w Tatrzańskiej Izbie Gospodarczej na temat zagadnienia zatrudnienia uchodźców. Okazuje się, że wśród naszych przedsiębiorców jest bardzo duże zainteresowanie zatrudnieniem Ukraińców oraz wsparciem, zarówno finansowym jak i rzeczowym, celowym. Nie chcemy wysyłać rzeczy na granicę, ale zaczekamy na przyjazd uchodźców na nasze tereny i wtedy rozeznamy się, co do ich potrzeb. Na miejscu taką pomoc materialną i finansową skierujemy bezpośrednio do nich. Jesteśmy gotowi. Mamy pracę i przepotężną chęć pomocy" - podkreślił Karol Wagner z TIG.

Na razie do Zakopanego i okolicznych gmin dotarło w sposób niesformalizowany kilkudziesięciu uchodźców, których sprowadzili tutaj członkowie ich rodzin pracujący od dłuższego czasu pod Tatrami. Są to rodziny lub grupy zaprzyjaźnione z pracownikami zakopiańskich hoteli.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ukraińcy zostali przyjęci między innymi w jednym z zakopiańskich hoteli o wysokim standardzie oraz w apartamentach w centrum Zakopanego. Uchodźcy, którzy do tej pory docierają do Zakopanego są kwaterowani poza systemem, na zasadzie prywatnych kontaktów. Według wiedzy przekazanej TIG przez Urząd Wojewódzki, lokale dla uchodźców zgłoszone w ramach systemu są sukcesywnie zapełniane. Te, które zgłosiły się z terenu Podhala mają być zapełniane najwcześniej od weekendu, w miarę napływu uchodźców.

Małopolski Urząd Wojewódzki przypomina, że jeżeli ktoś samodzielnie przyjął uchodźców powinien ten fakt sformalizować. Konieczne jest wypełnienie formularza "Potwierdzenie pobytu". Taki formularz należy dostarczyć do właściwego urzędu miasta lub gminy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tatrzańska Izba Gospodarcza: mamy pracę dla uchodźców i przepotężną chęć pomocy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA