PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tąpnięcie na polskim rynku pracy. Mamy wyraźne pogorszenie

  • Autor: PAP/JP
  • 5 wrz 2022 13:15

Nastąpiło wyraźne pogorszenie ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy - wynika z sierpniowego badania CBOS.

Tąpnięcie na polskim rynku pracy. Mamy wyraźne pogorszenie
W porównaniu do lipca w sierpniu odnotowano pogorszenie nastrojów na rynku pracy (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W drugiej połowie sierpnia w porównaniu z początkiem lipca br. wśród pracujących zarobkowo Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) odnotowało wyraźne pogorszenie ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy i, w mniejszym stopniu, prognoz jej rozwoju w ciągu najbliższego roku - wskazano w opracowaniu badania.
  • Jak dodano, nieznacznie przybyło także respondentów biorących pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy, a spadł odsetek deklarujących, że nie biorą tego pod uwagę.
  • Wśród ogółu respondentów praktycznie nie zmieniły się natomiast oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy - zaznaczono.

W sondażu przeprowadzonym w drugiej połowie sierpnia 50 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniało obecną sytuację w swoich zakładach pracy (spadek o 6 punktów procentowych względem lipca), a 14 proc. - negatywnie (wzrost o 4 p.p.). 34 proc. ankietowanych stwierdziło, że sytuacja w ich miejscu pracy nie jest "ani dobra, ani zła" (wzrost o 2 p.p.). 2 proc. respondentów uchyliło się od zajęcia stanowiska w tej kwestii.

W opracowaniu podsumowującym badanie podkreślono, że ostatnio ze zbliżonym rozkładem ocen mieliśmy do czynienia w lutym i marcu 2015 roku, a w okresie od kwietnia 2015 do lipca br. sytuacja w zakładach pracy odbierana była przez pracujących w nich Polaków wyraźnie lepiej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Mniej ofert, słabnąca presja płacowa. Na rynek pracy wkracza niepewność

Zgodnie z danymi CBOS tak jak w poprzednich miesiącach postrzeganie obecnej sytuacji w zakładach pracy najsilniej wiązało się z oceną warunków materialnych własnych gospodarstw domowych. Ankietowani pozytywnie oceniający byt swoich gospodarstw częściej wyrażali przekonanie, że obecna sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra (62 proc.), a rzadziej - że zła (7 proc.). Analogicznie osoby żyjące w złych warunkach częściej oceniały sytuację w zakładzie pracy negatywnie (57 proc.), a rzadziej - dobrze (18 proc.).

Przewidujących zdecydowane pogorszenie jest więcej niż oczekujących zdecydowanej poprawy

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tąpnięcie na polskim rynku pracy. Mamy wyraźne pogorszenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA