- Wyjazd wakacyjny z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie będzie w stanie sfinansować jedynie co piąty Polak – informuje Edyta Szymczak, ekspert z Grupy Kruk.
Są też takie osoby, które zaciągną kredyt, by móc wyjechać na urlop swoich marzeń. Czy to konieczne? Często zdarza się, że w taki sposób można wpaść w kłopoty finansowe.
Czytaj też: Na co i ile wydają Polacy podczas urlopu?
- Warto swoje wakacje zaplanować ze sporym wyprzedzeniem i finansować je, na ile możemy, z oszczędności. To na jakie wakacje pojedziemy, jaki standard wybierzemy, czy to będzie zorganizowany wyjazd, czy całkowicie prywatny powinno zależeć od tego jak dużo uda nam się zaoszczędzić środków – mówi Szymczak.
Oto 4 sposoby, aby obniżyć koszty wakacyjnej podróży:
Unikaj szczytu urlopowego
Miesiące wakacyjne to okres największego ruchu turystycznego i żniwa dla tych wszystkich, którzy z turystyki żyją cały rok. Wtedy właśnie ceny są najwyższe.
Czytaj też: Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?
- Warto zatem rozważyć wyjazd w innym terminie. W Polsce ładną pogodę mamy często już od maja do końca września, a nawet połowy października. Na południu Europy sezon ten trwa jeszcze dłużej. Jeśli nie zależy nam na upalnej pogodzie, a na zwiedzaniu, warto rozważyć wyjazd poza sezonem. Ceny będą z pewnością niższe. Przy okazji unikniemy tłumów - wyjaśnia Edyta Szymczak.
Na ostatnią chwilę
Dobrym pomysłem, który pozwoli obniżyć koszty wyjazdu, jest korzystanie z ofert last minute.
- Możemy zaoszczędzić wtedy nawet ponad 50 proc. pierwotnej ceny wycieczki. A jeśli już o wyjazdach zorganizowanych mowa, to warto zastanowić się, czy koniecznie musimy wybierać opcję all inclusive. Przemyślmy, czy nocleg plus dwa posiłki w ciągu dnia nie byłyby dla nas wystarczające, bo dzięki temu możemy zaoszczędzimy sporą sumę - wyjaśnia ekspertka.