PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Szpitale wojewódzkie z Pomorza proszą ministra zdrowia o dodatkowe finansowanie

  • Autor: PAP/TK
  • 15 wrz 2019 14:04

Pomorskie szpitale powiatowe działające w ramach sieci szpitali otrzymają w tym roku dodatkowe 13 mln zł. Do tej informacji odnieśli się w piątek w Gdańsku na konferencji prasowej kierujący szpitalami wojewódzkimi z Pomorza, prosząc ministra zdrowia o dodatkowe finansowanie.

Szpitale wojewódzkie z Pomorza proszą ministra zdrowia o dodatkowe finansowanie
(fot. Pixabay)
REKLAMA

- Szpitale powiatowe dostały finansowanie i bardzo się z tego cieszymy, ale uważamy, że my tak samo zasługujemy na to dofinansowanie, ponieważ wykonujemy te same procedury. Tak samo podstawą finansowania dla tych procedur jest ryczałt. Chcemy tak samo zwiększenia ryczałtu, jak szpitale powiatowe" - powiedziała wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Anetta Barna-Feszak.

Szpitale III poziomu zabezpieczenia świadczeń to z reguły byłe szpitale wojewódzkie, placówki IV poziomu wykonują m.in. procedury wysokospecjalistyczne, a szpitale I i II poziomu to najczęściej szpitale powiatowe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceprezes dodała, że w związku z tym, że w szpitalach III poziomu wykonywane są procedury zarówno pierwszego, drugiego jak i trzeciego poziomu referencyjnego, to szpitale te muszą zapewnić m.in. odpowiednią kadrę medyczną wysokospecjalistyczną, "która teraz bardzo drogo kosztuje, ponieważ jest brak lekarzy na rynku", musi być zapewniony wysokospecjalistyczny sprzęt, który trzeba kupić, ale i na bieżąco naprawiać, czyli "te nasze koszty wykonywania świadczeń zdrowotnych są dużo wyższe niż szpitali powiatowych".

Anetta Barna-Feszak wyjaśniała, że szpitale III poziomu referencyjnego są w niektórych miastach jedynymi szpitalami. Tak jest w Słupsku i jego okolicach, "czyli szpital ten wykonuje również procedury I i II poziomu". "To dofinansowanie uzyskały tylko szpitale I i II poziomu, i dotyczy ono procedur przez nie wykonywanych. My chcemy podkreślić, że nasze szpitale, również te procedury wykonują" - dodała wiceprezes.

Jak poinformowała prezes zarządu Szpitale Pomorskie, spółki zarządzającej w imieniu samorządu województwa pomorskiego czterema szpitalami, Jolanta Sobierańska-Grenda, w bieżącym roku "dostaliśmy zwiększenie finansowania na procedury wysokospecjalistyczne, które są realizowane na innych oddziałach". "Natomiast nie dostaliśmy zwiększenia finansowania na procedury I i II poziomu, które stanowią też prawie 50 proc. działalności naszych szpitali. Też się należy tu zwiększenie wyceny procedur, bo my jesteśmy dokładnie takimi samymi oddziałami jak szpitale I i II poziomu referencyjnego" - dodała prezes.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szpitale wojewódzkie z Pomorza proszą ministra zdrowia o dodatkowe finansowanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA