PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szczera rozmowa o zarobkach przepisem na udany związek

  • Justyna Sobolak
    JS
  • 14 lut 2020 11:10

Pieniądze są istotnym źródłem napięć w związku. Tego zdania jest co piąty konsument z Polski biorący udział w międzynarodowym badaniu przeprowadzonym przez Intrum. W dodatku wydaje się, że w naszym społeczeństwie to nadal temat tabu, co nie pomaga w budowaniu „zdrowej” relacji.

Szczera rozmowa o zarobkach przepisem na udany związek
Szczerość w relacji w przypadku tematów związanych z pieniędzmi nie oznacza od razu, że musimy się tłumaczyć przed partnerem/partnerką z każdego wydatku (Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn w naszej części Europy, chociaż sukcesywnie się zmniejszają, to jednak nadal są zauważalne.
  • Mniejsze zarobki kobiet oznaczają ich gorszą pozycję w społeczeństwie, a także w związku.
  • Konflikty związane z pieniędzmi przybierają na sile wraz z pojawieniem się dzieci.

Ponad 20 proc. konsumentów z Polski zapytanych przez Intrum, europejską firmę specjalizującą się usługach z zakresu zarządzania wierzytelnościami i windykacji, uważa, że kwestie związane z pieniędzmi są źródłem napięcia w związku. Jeżeli chodzi o średnią europejską, odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 26 proc.

Jak na ten temat patrzą obie płcie? Blisko 30 proc. kobiet zgadza się ze stwierdzeniem, że finanse są przyczyną problemów w związku. Tego samego zdania jest 22 proc. mężczyzn. Wynika z tego, że wspomniany temat bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn. Skąd taka różnica?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 - Z pewnością w wyjaśnieniu nie można poprzestać na stwierdzeniu bazującym na stereotypie, że kobiety po prostu bardziej emocjonalnie podchodzą do tematu pieniędzy. Należałoby raczej powiedzieć, że bardziej tą kwestią się przejmują, bo mają ku temu powody - mówi Agnieszka Szymańska, ekspert Intrum.

Jak zauważa, dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn w naszej części Europy, chociaż sukcesywnie się zmniejszają, to jednak nadal są zauważalne. Mniejsze zarobki kobiet oznaczają ich „gorszą” pozycję w społeczeństwie, a także w związku. Kobiety są świadome tej kwestii, dlatego pieniądze mogą być dla nich newralgicznym tematem, nawet gdy są w szczęśliwych, partnerskich relacjach. - W dodatku, w krajach takich jak Polska to nadal przeważnie kobiety są odpowiedzialne za gospodarowanie domową kasą. W praktyce oznacza to, że są odpowiedzialne za płacenie rachunków, wszelkie wydatki – za sprawienie, by zawsze „starczyło do pierwszego”. Przy niższych zarobkach albo czasowych problemach finansowych zadanie to może być niezwykle trudne i stresujące. To może tłumaczyć, dlaczego więcej kobiet niż mężczyzn uważa, że pieniądze to temat kryzysogenny w związku – twierdzi Agnieszka Szymańska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczera rozmowa o zarobkach przepisem na udany związek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA