Platforma Usług Elektronicznych ZUS stanie się niedługo częścią wielkiej platformy gov.pl – zapowiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że rozwijane będą funkcjonujące rozwiązania informatyczne, np. e-wizyty i e-wnioski, będzie też więcej aplikacji mobilnych.

- Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS jest pierwszym w Polsce elektronicznym urzędem. Ma 10 mln użytkowników.
- Umożliwia dostęp do usług online, a także daje możliwości samodzielnego tworzenia dokumentów.
- W czasie wtorkowej konferencji w Warszawie podsumowano 10 lat działania Platformy Usług Elektronicznych ZUS i Centrum Obsługi Telefonicznej.
Od 14 czerwca 2012 r. z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS przeprowadzono 28,8 mln rozmów telefonicznych. Jej pracownicy ponad 223 tys. razy oddzwonili do klientów ZUS i odpowiedzieli na ponad 5 mln e-maili. Konsultanci COT obsługują również osoby niesłyszące i niedosłyszące.
W czasie wtorkowej konferencji w Warszawie podsumowano 10 lat działania Platformy Usług Elektronicznych ZUS i Centrum Obsługi Telefonicznej.
W ocenie prezes ZUS "ogromny przełom technologiczny z punktu widzenia obsługi obywateli przez państwo dokonał się, "kiedy z ogromną determinacją i odwagą wprowadzono 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia".
"To było pokazanie kierunku unowocześnienia państwa, unowocześnienia obsługi obywateli, włączenia w ten system lekarzy i pracodawców" - powiedziała Uścińska.
Zobacz też: Podwyżki w ZUS mogą być większe niż zakładano
Zwróciła uwagę, że postulaty odejścia od wydawania zaświadczeń papierowych były zgłaszane przez wiele lat. Zaznaczyła, że "to się znakomicie sprawdziło w czasie pandemii".
"W marcu 2020 r. liczba wystawionych zwolnień wyniosła 3,3 mln. Było to przekroczenie granic bezpieczeństwa funkcjonowania. Dzięki PUE ZUS mogliśmy zupełnie inaczej się komunikować" - powiedziała prof. Uścińska.
Zaznaczyła, że PUE ZUS jest ważną bazą danych tego, kto i na co choruje. Chodzi też o to, żeby dodać do niego świadczenia rzeczowe, a więc przed ZUS-em jest zadanie zintegrowania, ubudżetowienia faktycznych kosztów opieki zdrowotnej, łącznie ze świadczeniami pieniężnymi.


KOMENTARZE (0)