- Podczas świąt wielkanocnych - bez brania dodatkowego urlopu - większość Polaków ma do dyspozycji trzy dni wolnego.
- Świąteczny czas warto przede wszystkim poświęcić na budowanie głębokich, wysokojakościowych relacji z samym sobą oraz z najbliższymi.
- Co jeszcze możemy zrobić, by odpocząć i naładować baterie? Przede wszystkim nie powinniśmy używać służbowego komputera czy telefonu. Tylko w ten sposób możemy się odciąć od pracy.
Pracownik szeregowy, menedżer, prezes, każdy chce w święta jednego - odpoczynku. Wydaje się jednak, że odpocząć wcale nie jest tak łatwo, szczególnie jeśli nasze myśli wciąż krążą wokół pracy.
- Wyłączyć zupełnie pewne elementy swojego życia z myślenia o nich jest niezwykle trudne, być może to wręcz niemożliwe. Te myśli o pracy się pojawiają, ale nie w trybie ciągłym - mówi Agata Hagno, prezes zajmującej się doradztwem personalnym firmy DPM.
- Poza tym święta rzucają inne światło na to, co robimy na co dzień. Mamy czas, żeby pomyśleć na spokojnie, więc czasem też przychodzą do głowy dobre, nowe pomysły, a czasem – dzięki temu świątecznemu dystansowi – sprawy zawodowe, które wydawały nam się trudne, już tak mocno nie przerażają, wydają się łatwiejsze - dodaje.
Czytaj też: W święta każdy jest aktorem. Aby dobrze odpocząć, musimy się tego oduczyć
Również Sebastian Popiel, członek zarządu firmy People, uważa, że dobrze jest się „przełączyć” w tryb świąteczny, ale ucieczka od rozmów o pracy czy myślenia o niej nie ma sensu.
- Zarabianie pieniędzy jest „odwrażliwione” i aby móc żyć świętami, warto się przełączyć. Przychodzi moment, kiedy mówię „koniec z pracą, świat musi jakoś przeżyć beze mnie” i staram się oddawać to, co należne świątecznemu czasowi - mówi Popiel.
- Jak się już żyje dłużej niż 40 lat, to też się docenia, że przeżywanie różnych stanów magicznych - a takie są dla mnie święta - pomaga lepiej funkcjonować w tym świecie pozbawionym magii - dodaje.
Jak podkreśla, nie warto się wzbraniać przed rozmowami o pracy w czasie świątecznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. - Uważam, że takie sztuczne odgradzanie się od życia zawodowego podczas świąt byłoby niedobre. To część życia każdego z nas, nie ma powodu, aby udawać, że nie istnieje, bo są święta, więc nie można na ten temat rozmawiać. Można, ale w granicach zdrowego rozsądku - mówi.
Pracownik szeregowy, menedżer, prezes - każdy chce w święta jednego - odpoczynku (Fot. Shutterstock)
Czas dla siebie i rodziny
Agnieszka Zawadzka-Jabłonowska z Katedry Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego podkreśla, że spędzanie świąt wielkanocnych (lub jakichkolwiek innych) w bezruchu, przed ekranem telewizora, przy suto zastawionym stole, to nigdy nie jest dobry pomysł.
- Ten czas nie musi tak wyglądać. Po celebracji świątecznych posiłków można przecież pograć z najbliższymi w gry planszowe, ułożyć puzzle lub spędzić czas na innych wspólnych zabawach, które wniosą w nasze życie rodzinne dużo pozytywnych emocji. Radość i inne pozytywne emocje dodają człowiekowi energii do działania i sprzyjają budowaniu zasobów wewnętrznych, niezbędnych do radzenia sobie w trudnych momentach. Ponadto wspólne gry i zabawy pozwalają zrelaksować się, rozładować napięcia, zapomnieć o codziennych problemach, a także zintegrować się z najbliższymi – mówi Agnieszka Zawadzka-Jabłonowska.
- Z kolei odprężająca lektura jest dobrym pomysłem dla tych osób, które chcą się wyciszyć. Jeśli ktoś ma taką możliwość, może też wyjść na spacer w jakieś odludne miejsce, uprawiać sport lub spędzić czas na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie - grunt, aby działo się to w bezpieczny sposób i nie zagrażało nam samym oraz innym osobom - dodaje Zawadzka-Jabłonowska.
Czytaj też: Urlopy bez limitu w Polsce już działają. Bierzesz tyle wolnego, ile chcesz
Ekspert ALK dodaje, że świąteczny czas warto przede wszystkim poświęcić na budowanie głębokich, wysokojakościowych relacji z samym sobą oraz z najbliższymi.
- Warto „zatrzymać się”, docenić siebie samego i swoich najbliższych, skupić się na sobie i na nich w taki sposób, w jaki nie robimy tego na co dzień. Niespiesznie wsłuchać się w to, czego potrzebujemy i czego oni potrzebują. Docenienie i wdzięczność za to, co mamy, za nasze życie, są kluczowe dla naszego poczucia dobrostanu - komentuje Agnieszka Zawadzka-Jabłonowska.
Co jeszcze możemy zrobić, by odpocząć i naładować baterie? Przede wszystkim nie powinniśmy używać służbowego komputera czy telefonu. Tylko w ten sposób możemy się odciąć od pracy.
- Z moich obserwacji wynika, że większość Polaków jest wykończona pracą. Sytuacja, z którą przyszło nam się zmierzyć, może spowodować, że będziemy mieć wiele osób cierpiących na wypalenie zawodowe. Właśnie dlatego odpoczynek jest bardzo istotny - mówi Kaja Prystupa-Rządca, ekspert od zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego.
Jak zauważa przedstawicielka ALK, warto zadbać o aktywny wypoczynek. Być może część z nas wolałaby wypoczywać na leżaku z książką w ręce. Tymczasem mózg lepiej regeneruje się w ruchu, dlatego też aktywność fizyczna jest bardzo ważna.
- Oczywiście należy dopasować ją do naszych umiejętności i predyspozycji, żeby nie narazić się na kontuzje - dodaje Prystupa-Rządca.
Spędzanie świąt wielkanocnych (lub jakichkolwiek innych) w bezruchu, przed ekranem telewizora, przy suto zastawionym stole, to nigdy nie jest dobry pomysł (Fot. Shutterstock)
Trzy dni na odpoczynek
Eksperci podkreślają, że trzy dni to wystarczający okres, aby wypocząć - tylko odpoczynek musi być zaplanowany i dopasowany do możliwości.
- Urlop to czas wolny od wszystkich obowiązków - zawodowych, ale też i domowych. Postarajmy się zatem wykorzystać czas wolny i przez te trzy dni zrobić coś dla siebie. Przygotujmy listę obowiązków zawodowych z oznaczeniem rzeczy bardzo ważnych, ważnych i mniej ważnych, i zróbmy tylko te, które należą do pierwszej grupy. Pozwoli to nam spędzić 3 dni urlopu ze spokojem ducha, że wykonaliśmy najważniejsze zadania, a reszta może poczekać - mówi Marzena Martyniak, psycholog i specjalista w dziedzinie rozwoju inteligencji emocjonalnej, stowarzyszony partner International Society of Emotional Intelligence (ISEI).
Czytaj też: Kombinują, jak mogą. Ci sprytniejsi święta wydłużają nawet o 18 dni
- Z obowiązków domowych pozostawmy tylko te rzeczy, które są niezbędne do zrobienia, a pozostałe odłóżmy na wykonanie po świętach - dodaje.
Agnieszka Zawadzka-Jabłonowska tłumaczy z kolei, że trzy dni mogą być zarówno wystarczające, jak i niewystarczające, aby „naładować baterie”.
- Wiele zależy od tego, w jaki sposób je spędzimy i czy będziemy w stanie rzeczywiście „wyłączyć się”, zapomnieć o codzienności i problemach. Czy sami sobie damy przestrzeń na prawdziwy odpoczynek i relaks. Jeśli spędzimy te trzy dni na objadaniu się, piciu słodkich napojów czy alkoholu oraz siedzeniu przed telewizorem, to rzeczywiście nie odpoczniemy. Wprost przeciwnie, po tak spędzonych świętach możemy czuć się jeszcze bardziej zmęczeni i przytłoczeni. Warto więc zainwestować ten czas w takie aktywności, które są dla nas wartościowe, zdrowe i dadzą nam poczucie satysfakcji. Zamiast koncentrować się na ograniczeniach i na tym, czego nam brakuje, warto skupić się na tym, co jest w naszym życiu wartościowe i dobre - radzi psycholog z ALK.
Warto odpocząć
Badanie firmy rekrutacyjnej Michael Page „Życie w Pracy” pokazało, że średnio aż 48 proc. Polaków pracuje w czasie urlopu. Poza godzinami pracy wielu Polaków także nie rozstaje się z firmowym e-mailem i telefonem. 37 proc. codziennie - również w weekendy - sprawdza skrzynkę pocztową, a niewiele mniej, bo 31 proc., zawsze odbiera służbowe telefony. Pracujemy w weekendy, wieczorami czy nocami. Pracujemy także w święta.
A to błąd, ponieważ odpoczynek podczas urlopu (także tego przy okazji świąt) jest bardzo ważny. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez EY, każde dodatkowe 10 godzin spędzonych na wakacjach zwiększa wydajność pracownika o 8 proc. Z kolei, jak wykazują naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, brak urlopu odbija się na zdrowiu: ryzyko zawału serca u mężczyzn, którzy rezygnują z urlopu, rośnie o 30 proc., a u kobiet o 50 proc. w porównaniu z tymi, które dają sobie prawo do wyjazdu.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)