Stres w pracy problemem ponad połowy pracowników

W Europie prawie 60 proc. pracowników doświadcza stresu w pracy, a ok. 40 proc. pracodawców przyznaje, że nie potrafi walczyć z jego przejawami - wynika z badań przytoczonych w Warszawie podczas środowej (23 kwietnia) konferencji "Stres w pracy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stres w pracy problemem ponad połowy pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 kwi 2014 18:19


Konferencję przygotował Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB), który w Polsce zajmuje się wdrożeniem ogólnoeuropejskiej kampanii informacyjnej pn. "Stres w pracy? Nie, dziękuję!".

- Prawie 60 proc. pracowników doświadcza problemów ze stresem w pracy - potwierdzają to zarówno badania przeprowadzone w Europie jak i nasze badania przeprowadzanie w Polsce - mówił podczas konferencji zastępca dyrektora CIOP-PIB dr hab. inż. Wiktor M. Zawieska. Jak dodał, stres występuje przy każdym rodzaju pracy, w każdej zbiorowości, w każdej grupie pracowników.

- Jak pokazały badania europejskie, ponad 40 proc. pracodawców w Europie uważa, że ma problem w zarządzaniu stresem, choć jest świadoma, że taki czynnik występuje. Stąd ta kampania - mówił Zawieska.

Przytoczył częściowe wyniki badań Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy (EU-OSHA), które pokazują, że w Europie stres zajmuje drugie miejsce, po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. Według szacunków EU-OSHA 50-60 proc. utraconych dni roboczych może być spowodowanych stresem związanym z pracą.

Kampania potrwa w Polsce do końca 2015 r. Ma promować dobre praktyki oraz uczyć sposobów radzenia sobie ze stresem.

Przygotowane zostaną ulotki, broszury i materiały filmowe pokazujące sposoby walki ze stresem w miejscu pracy. Firmy i pracodawcy będą mogli wziąć udział w konferencjach oraz seminariach; ich tematyka ma być dostosowana do problemów związanych ze czynnikami stresu występującymi w danym przedsiębiorstwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.