PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Strażacy ochotnicy mogą za darmo zrobić kurs na prawo jazdy

  • Autor: PAP/JP
  • 7 lip 2022 12:26

Wiceminister MSWiA poinformował, że ruszyły już darmowe szkolenia na prawo jazdy kategorii C dla strażaków ochotników. W tym roku weźmie w nich udział ponad 700 osób, a na 2023 r. planowane jest co najmniej tysiąc miejsc na kursach.

Strażacy ochotnicy mogą za darmo zrobić kurs na prawo jazdy
Ruszyły już darmowe szkolenia na prawo jazdy kategorii C dla strażaków ochotników (fot. straz.gov.pl)
REKLAMA

Odpowiadając w sejmie na pytania posłów o funkcjonowanie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych wiceminister MSWiA podkreślił znaczenie systemu szkoleń dedykowanych dla OSP, a finansowany przez Państwową Straż Pożarną.

"Młodzi ludzie, którzy są w OSP, którzy chcą uzyskać uprawnienia do samochodów ciężkich i uprzywilejowanych mogą skorzystać z kursów organizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Te szkolenia są darmowe" - powiedział Wąsik.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poinformował, że od 1 lipca ruszył kurs, w którym bierze udział 265 młodych ludzi, 456 zacznie szkolenie od września.

"Zapotrzebowanie jest ogromne i potrzeby są ogromne, więc w przyszłym roku będą też szkolenia dla tysiąca osób" - przekazał wiceminister. Dodał, że brak wyszkolonych kierowców, mogących prowadzić ciężki sprzęt to jeden z większych problemów dla OSP.

Wąsik zapowiedział też rychłe wprowadzenie preferencyjnej taryfy na prąd dla OSP i doposażenie ich sprzętem PSP.

W grudniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Regulacja wprowadziła m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ochotników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Wprowadzono także legitymację strażaka ochotnika, która umożliwia korzystanie ze zniżek. Wzmocniona została także ochrona prawna druhów ochotników. Uregulowane zostały również kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin w sytuacji uszczerbku na zdrowiu, śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strażacy ochotnicy mogą za darmo zrobić kurs na prawo jazdy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA