PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Strażacy niezadowoleni z nowych przepisów. "Niepokoje są duże"

  • Autor: PAP/JP
  • 31 maj 2021 15:36

Posłowie KO i przedstawiciele OSP skrytykowali projektowane zmiany w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Ich zdaniem projekt zmierza do podziału lub wygaszenia części OSP. Wskazywali też na możliwość likwidacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co - ich zdaniem - utrudniłoby pracę strażakom.

Strażacy niezadowoleni z nowych przepisów. "Niepokoje są duże"
W kwietniu MSWiA zapowiedziało projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W kwietniu MSWiA zapowiedziało projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.
  • Najważniejszym założeniem projektu jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
  • Według Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP niektóre zapisy projektowanej regulacji budzą poważne wątpliwości.

W poniedziałek klub Koalicji Obywatelskiej zorganizował w Sejmie wysłuchanie publiczne dotyczące projektowanych zmian. Wzięli w nich udział m.in. wiceprezes Zarządu Głównego OSP, b. komendant główny PSP, gen. Wiesław Leśniakiewicz, Hubert Harasimowicz z Zarządu Wojewódzkiego OSP w Lubuskiem, b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz oraz posłowie KO z Zespołu Parlamentarnego Strażaków: Krystyna Skowrońska i Krzysztof Gadowski. Wszyscy krytycznie ocenili projektowane zmiany.

Gen. Leśniakiewicz podkreślił na konferencji prasowej , że w projekcie zawarto wiele istotnych rozwiązań, takich jak przyznanie ekwiwalentu z tytułu długoletniej służby w OSP czy określenie zadań związanych z ochroną ludności. "Ale też bardzo nas niepokoi możliwość podzielenia Ochotniczych Straży Pożarnych - na te, które będą świadczyły działalność operacyjną i te, które będą z tej działalności wyłączone, z prostej przyczyny, bo nie spełnią wymagań, które określi minister spraw wewnętrznych lub też nie zgłoszą swojej jednostki ratowniczo-gaśniczej, co w konsekwencji budzi niepokój wśród strażaków" - dodał wiceszef ZG OSP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jego wątpliwości budzi też możliwość likwidacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co - jak mówił - wynika z projektu. "Ta ustawa (projekt - red.) jest wyjęta z pewnego kontekstu różnych rozwiązań, na które oczekujemy, bo jeżeli Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy zostanie wykreślony z dotychczasowej ustawy o ochronie przeciwpożarowej i nie wprowadzi się żadnego innego rozwiązania, będzie to oznaczało, że po wejściu w życie ustawy system przestanie nam funkcjonować" - wskazał Leśniakiewicz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strażacy niezadowoleni z nowych przepisów. "Niepokoje są duże"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA