Strajk w Lufthansie: Może ucierpieć 50 tys. polskich pasażerów. Jakie mają prawa?

Blisko 50 tysięcy polskich pasażerów może być poszkodowanych w wyniku strajku personelu pokładowego niemieckiego przewoźnika. I choć przepisy unijne zabezpieczają interesy podróżnych na wypadek takich sytuacji, to oni sami nie korzystają z praw, które im przysługują.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strajk w Lufthansie: Może ucierpieć 50 tys. polskich pasażerów. Jakie mają prawa?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 lis 2015 17:49


Opieka nad pasażerem w postaci posiłków i napojów - w wymiarze odpowiednim do okresu oczekiwania na zastępczy lot, nocleg w hotelu, gdy alternatywny lot jest w dniu późniejszym, transport do i z lotniska oraz dwie darmowe rozmowy telefoniczne to podstawowe obowiązki przewoźnika, niezależnie od faktu czy ponosi on odpowiedzialność za zdarzenie.

Co więcej, przewoźnik ma obowiązek przedstawić pasażerowi alternatywne połączenie do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie, włączając przewoźników konkurencyjnych. Prawa te wynikają wprost z Rozporządzeniem (WE) Nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.

Odszkodowanie za opóźniony lot

Warto też pamiętać, że dodatkowo przewiduje ono konieczność wypłaty odszkodowania ryczałtowego za anulowany lot, bądź opóźniony w porcie docelowym o co najmniej trzy godziny, do kwoty 600 euro za zdarzenie.

- Nawet w przypadku zaopiekowania się pasażerem poprzez zagwarantowanie posiłków i hotelu przewoźnik zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania ryczałtowego – mówi Marcin Maciejewski, ekspert w zakresie prawa konsumenckiego.

- Lufthansa notorycznie odmawia wypłat twierdząc, iż strajk własnych pracowników przewoźnika jest tzw. okolicznością nadzwyczajną, na którą Lufthansa nie ma wpływu. Polskie sądy stoją na straży przepisów i zasądzają odszkodowania w sprawach przez nas prowadzonych - dodaje Maciejewski.

Strajk w Lufthansie

Tylko w 2014 roku Lufthansa przewiozła z 9 polskich lotnisk blisko 2 miliony pasażerów. To kolejna w ostatnim czasie akcja protestacyjna pracowników przewoźnika. We wrześniu, po raz 15 protestowali piloci, tym razem, przez 8 dni strajkuje personel pokładowy Lufthansy zrzeszony w związku zawodowym UFO. Zapowiedział on z minimalnym wyprzedzeniem strajk w dniach 6 – 13 listopada 2015 roku. Strajk rozpoczął się 6 listopada o godzinie 14 dnia i większość rejsów, szczególnie w ruchu dalekodystansowym z Frankfurtu i Düsseldorfu zostało anulowanych.

Pozostali przewoźnicy Grupy Lufthansa, t.j. Air Dolomiti, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Eurowings, Germanwings, Lufthansa CityLine oraz Swiss nie strajkują i wykonają połączenia do Frankfurtu i Düsseldorfu w trybie dotychczasowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.