Statystyczny Polak pracuje 10 dni, aby sfinansować święta

Polacy przeznaczą na święta średnio 1 282 zł na osobę. Statystyczny Polak, aby zarobić na świąteczne wydatki będzie pracował prawie 10 dni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Statystyczny Polak pracuje 10 dni, aby sfinansować święta

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

6 gru 2015 10:42


Do Świąt zostało 3 tygodnie, a świąteczna gorączka z dnia na dzień coraz bardziej ogarnia Polaków: wydatki na prezenty, świąteczne menu, poszukiwanie prezentów w sieci.

Według badania TNS kwoty robią wrażenie: prawie 12 miliardów na prezenty i 8,5 miliarda na świąteczną żywność.

Z kolei według raportu firmy Deloitte „Zakupy Świąteczne 2015” statystyczny Polak planuje wydać na Święta Bożego Narodzenia ok. 1 282 zł. To o 11 proc. więcej niż w roku ubiegłym (w zeszłym roku kwota ta wynosiła 1 160 zł). Prawie 90 proc. środków bożonarodzeniowego budżetu Polacy przeznaczą na prezenty oraz artykuły spożywcze.

– Polscy pracownicy czują się pewnie, nie obawiają się o utratę miejsca pracy, dlatego pozwalają sobie na zwiększenie kwoty planowanych wydatków świątecznych. To dobra wiadomość dla gospodarki, bo więcej wydanych pieniędzy, przekłada się na wzrost konsumpcji, a to wpływa na poprawę koniunktury i tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Aspiracje rosną szybciej niż wynagrodzenia

Z danych opublikowanych przez GUS za październik 2015 r. wynika, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogółem brutto wzrosła o ponad 3 proc. w ujęciu rok do roku. Zatem zarabiamy więcej, jednak jeszcze więcej przeznaczamy na organizację świąt. Wiąże się to z koniecznością zwiększenia godzin pracy. Żeby zarobić na święta, statystyczny Polak przepracuje prawie 10 dni. To ponad 3 dni dłużej niż w roku ubiegłym.

– Obserwowany wzrost wynagrodzeń jest wolniejszy niż aspiracje związane w z wydatkami świątecznymi. To powoduje, że w tym roku statystycznie musimy dłużej pracować, aby uzbierać odpowiednie środki na sfinansowanie świąt. Jednak nadal obserwujemy znaczące zróżnicowanie w tym zakresie ze względu na branże i zawody. Prezes spółki giełdowej musi pracować nieco ponad pół dnia, a sprzątaczka ponad 20, aby zarobić na tegoroczne bożonarodzeniowe wydatki – dodaje Krzysztof Ingot.

Z analizy przeprowadzonej przez Work Service wynika, że najwięcej godzin musi przepracować sprzątaczka. Aby zarobić na wydatki świąteczne potrzebuje prawie 21 dni.

Równie dużo wysiłku musi włożyć w wyprawienie świąt kasjer oraz pracownik produkcji, których wynagrodzenia kształtują się na podobnym poziomie.

W tym roku osobom zatrudnionym na stanowisku elektryka zarobienie na wydatki świąteczne zajmie trochę ponad 11 dni, ale już poniżej średniej czyli 10 dni, znajdują się takie zawody jak farmaceuta i kierowca TIRa.

Programista potrzebuje tylko trochę ponad 4 dni a osobom zarabiającym powyżej 10 tys. złotych netto wystarczy kilka do kilkunastu godzin, aby wyprawić święta Bożego Narodzenia. Do tego grona można zaliczyć lekarzy specjalistów, prezesów spółek giełdowych oraz profesorów medycyny.     

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Tauriela 2015-12-18 10:19:54

Wiadomo, że święta to spory wydatek, ale bez przesady. Ja nie szaleję z prezentami - najdroższy jaki kupiłam w tym roku to pakiet Zniszcz To Pudło (53 zł), internet jest pełen propozycji za 200-300 zł, ale wystarczy chwile pomyśleć i można wykombinować niedrogie upominki, przecież nie cena się liczy. Z kolei wydatkami na jedzenie i jego przygotowaniem dzielimy sie w rodzinie, więc tez sie to rozkłada.