Słuchanie muzyki podczas pracy: pomaga czy szkodzi?

Niejeden pracownik dla większego skupienia i koncentracji zakłada w pracy słuchawki bądź włącza radio. Może to przynieść korzyści, ale też zmniejszyć produktywność a w niektórych zawodach stanowić nawet zagrożenie życia. 


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Słuchanie muzyki podczas pracy: pomaga czy szkodzi?

PODZIEL SIĘ


Autor: ZF

7 sie 2015 12:04


Badania przeprowadzone przez dwa londyńskie uniwersytety: Imperial College i UCL wykazały, że muzyki słucha się nawet w tak nietypowych miejscach pracy jak… sale operacyjne.

Heavy metal na sali operacyjnej

Jakkolwiek nieprawdopodobnie to brzmi, słuchanie muzyki, w czasie gdy pacjent leży pod narkozą na stole operacyjnym, jest praktykowane na porządku dziennym ponoć już od 1914 roku. Co jeszcze bardziej zaskakujące, nie zawsze są to łagodne tony muzyki klasycznej - na playlistach chirurgów często znajdują się gatunki takie jak heavy metal bądź muzyka taneczna - informuje „Financial Times”.

Po co chirurgowi muzyka?

Kilku wybranych brytyjskich chirurgów zapytano, czego słuchają podczas wykonywania operacji i dlaczego. „The Guardian” opublikował ich wypowiedzi, z których wynika, że puszczanie muzyki na sali operacyjnej nie jest jednogłośnie popierane. Jednych muzyka uspokaja, obniża stres i pomaga sprawniej i szybciej wykonać zabieg, innym przeszkadza.

- Niemożliwe jest znalezienie utworów, które przypadną do gustu wszystkim dwunastu osobom potrzebnym do operacji kardiologicznej – mówi Samer Nashef, chirurg z Cambridge. – Podczas wykonywania skomplikowanego zabiegu komunikacja jest najważniejsza, a muzyka ją zaburza – dodaje. 

Muzyka nie sprzyja pracy zespołowej 

Mimo, iż słuchanie muzyki podczas operacji wydaje się mieć dobry wpływ na nastrój chirurga, eksperci ostrzegają, że zakłóca to pracę pozostałych specjalistów. Odmienne gusta muzyczne mogą powodować frustrację i napięcie między członkami zespołu, co z kolei może mieć wpływ na przebieg operacji. 

Zmniejszenie produktywności i utrudniona komunikacja między członkami zespołu często prowadzą do błędów i nieefektywnego wykonywania zadań. W biurze czy urzędzie błąd zwykle da się naprawić, ale co jeśli zespół chirurgów nie słyszy dokładnie instrukcji, a chodzi o ludzkie życie?

 

Czytaj też: Cisza w biurze jest równie groźna jak hałas

 

Muzyczna izolacja czasem jest konieczna

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.