PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Śledczy ponownie prześwietlili majątek Kwaśniewskich i nic nie znaleźli

  • Autor: PAP/AH
  • 20 lip 2022 16:58

Śledczy Prokuratury Regionalnej w Katowicach nie znaleźli dowodów na to, by Kwaśniewscy posiadali nielegalnie jakiś majątek i umorzyli prowadzone od 2016 r. lat śledztwo w sprawie majątku b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonki Jolanty. Chodziło o okoliczności zakupu willi w Kazimierzu Dolnym.

Śledczy ponownie prześwietlili majątek Kwaśniewskich i nic nie znaleźli
Śledztwo w sprawie majątku Kwaśniewskich toczyło się latami fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
REKLAMA
  • Śledczy nie znaleźli dowodów na to, by Kwaśniewscy kiedykolwiek byli właścicielami nieruchomości w Kazimierzu.
  • Śledztwo w sprawie majątku Kwaśniewskich, umorzone już przed laty przez ówczesną Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach, zostało ponownie podjęte w grudniu 2016 r.
  • Postępowanie było pokłosiem tzw. taśm Oleksego, nagranych jesienią 2006 r. przez ochronę znanego biznesmena Aleksandra Gudzowatego.

Informację umorzeniu postępowania przekazała w środę rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary. Postanowienie o umorzeniu postępowania - z uwagi na "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu" - jest prawomocne.

Śledztwo było prowadzone pod kątem dwóch czynów. Pierwszy dotyczył przestępstw z Kodeksu karnego skarbowego - chodziło o uchylanie się przez Kwaśniwskich od podatkowania w 2005 i 2006 r. od podatku dochodowego od osób fizycznych, nieujawnienie podmiotu i podstawy opodatkowania oraz zatajenia prawdy w składanych deklaracjach co do źródeł uzyskania przychodów w kwocie 1,5 mln zł i tym samym doprowadzenie do uszczupleń podatkowych na łączną kwotę 600 tys. zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Drugi z czynów, pod kątem którego badano tę sprawę, dotyczył podejmowania od 2005 do 2009 r. w Warszawie, Kazimierzu Dolnym i innych miejscach działań, w celu uzyskania korzyści majątkowych, polegających na przekazaniu Marii J. łącznej kwoty 1,5 mln zł na zakup willi w Kazimierzu Dolnym w związku z uchylaniem się od opodatkowania, a także podejmowania czynności w celu dalszego ukrywania prawdziwego źródła pochodzenia tych środków. Chodzi o przestępstwo tzw. prania pieniędzy. Także ten czyn został umorzony z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Śledztwo w sprawie majątku Kwaśniewskich, umorzone już przed laty przez ówczesną Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach, zostało ponownie podjęte w grudniu 2016 r. Postępowanie było pokłosiem tzw. taśm Oleksego, nagranych jesienią 2006 r. przez ochronę znanego biznesmena Aleksandra Gudzowatego (Gudzowaty zmarł w 2013 r., a Oleksy w 2015 r.). Były premier Józef Oleksy podczas rozmowy z właścicielem Bartimpeksu mówił o zakupie nieruchomości w Kazimierzu Dolnym i wyrażał wątpliwości, czy Kwaśniewski jest w stanie wytłumaczyć się ze swojego majątku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Śledczy ponownie prześwietlili majątek Kwaśniewskich i nic nie znaleźli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Okradziony w OFE 2022-07-21 15:51:26

    Szukali tak, żeby nic nie znaeźć. Czy to tak trudno zrozumieć? Szwajcarskie konta też zostały wyciszone jednym krótkim oświadczeniem Kwaśniewskiego, że jeżeli ktokolwiek ruszy sprawę tych kont, to on zarządzi lustrację totalna. I od 20 lat cichosza!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA