Saksy czy francuskie winnice? Gdzie mieszkają polscy pracownicy

Zagraniczne oferty zatrudnienia najszybciej przyciągają chętnych, jeśli zawierają niezbyt rozbudowane zakresy obowiązków, nie wymagają biegłej znajomości języków obcych i łączą się z propozycją zakwaterowania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Saksy czy francuskie winnice? Gdzie mieszkają polscy pracownicy

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

22 kwi 2013 22:24


Liczba chętnych do pracy w budownictwie we Francji, w porównaniu z kwietniem 2012, wzrosła o 17 proc. - wynika z analiz agencji Work Express. Z kolei oferta pracy w Niemczech, dla osoby, której obowiązki to kompletowanie zamówień w magazynie i obsługa wózków widłowych, przyciągnęła w ciągu jednego tygodnia ponad 300 chętnych. Wynagrodzenie na tym stanowisku, według aktualnego kursu euro: 4000 zł na rękę plus nadgodziny, na umowę o pracę na pełny etat. Co tak mocno przyciąga, oprócz pieniędzy, nieosiągalnych na takim stanowisku w Polsce?

Proste zadania, powtarzalne czynności

Pracownik odpowiedzialny za kompletację wyszukuje na regałach zamówione produkty i przygotowuje je do wysyłki. Obsługa wózka widłowego nie wymaga szczególnych predyspozycji i dziesiątki tysięcy osób, kosztem kilkuset złotych, zdobyły już uprawnienia operatorów. Zagraniczne oferty prostych prac w produkcji i magazynowaniu, cieszą się największą popularności.

- Większość kandydatów, nawet mających wyższe kwalifikacje, nie chce podejmować trudniejszych prac. Gdyby do tej samej oferty pracy dopisać konieczność obsługi terminala mobilnego, chętnych byłoby o 60 proc. mniej - twierdzi Wioletta Jankowska, Manager Centrum Rekrutacji Zagranicznych Work Express.

'Sie haben noch kein Deutsch sprechen'

Oferty pracy na pewno "uatrakcyjnia" brak wymagań językowych. Znajomość niemieckiego była w tym przypadku zaledwie "mile widziana", ale nie była warunkiem koniecznym. Pracownik zatrudniony na takim samym stanowisku, znający dobrze niemiecki, mógł zarobić o kilkanaście procent więcej a mimo to chętnych było znacznie mniej osób.

Wynika z tego, że rodacy nadal niechętnie uczą się języka, mimo że liczni pracodawcy i pośrednicy oferują kandydatom nieodpłatne kursy językowe. W samym Work Express kurs niemieckiego dla opiekunek osób starszych i elektryków ukończyło od 2011 ponad 200 osób, które dzięki temu podjęły pracę za Odrą. Mimo to kompletowanie kolejnych grup trwa bardzo powoli.

Rekrutując specjalistów budowlanych do Belgii i Francji, tworzymy kilkuosobowe ekipy, w których przynajmniej jedna osoba zna francuski i w razie potrzeby pomaga pozostałym.

Kwatera w winnicy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.