×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sąd utrzymał wyrok w zawieszeniu dla niemieckiego policjanta skazanego za usiłowanie pedofilii

  • Autor: PAP/AKC
  • 11 lip 2019 16:17

Wyrok sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata utrzymał wrocławski sąd dla niemieckiego policjanta skazanego za usiłowanie pedofilii. Dodatkowo orzekł też grzywnę. Mężczyzna składał przez internet propozycje seksualne osobie poniżej 15 lat.

Sąd utrzymał wyrok w zawieszeniu dla niemieckiego policjanta skazanego za usiłowanie pedofilii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Policja zatrzymała 44-letniego niemieckiego oficera policji z Lipska Mike'a Aloisa S. w marcu 2017 r. we wrocławskim hotelu.
  • Mężczyzna został oskarżony o składanie propozycji obcowania płciowego osobie poniżej 15 lat.
  • Głównymi dowodami w sprawie były korespondencja mailowa, zapis rozmowy telefonicznej i zeznania świadków.

Oskarżony korespondował z 35-letnią kobietą, która zeznała, że odpowiedziała na jego anons na portalu ogłoszeniowym i podawała się za 13-letnią dziewczynkę.

Sąd I instancji w grudniu 2018 r. skazał Mike'a Aloisa S. na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. W apelacji obrona domagała się ponownego procesu lub uniewinnienia, a prokurator wnosił o bezwzględne pół roku więzieniu lub w razie utrzymania zawieszenia dodatkowo o grzywnę w wysokości 10 tys. zł.

Sąd w apelacji uwzględnił wniosek prokuratora i oprócz sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata orzekł grzywnę. Wyrok jest prawomocny.

- Ten finansowy wymiar wyroku ma w założeniu być bardziej dotkliwą karą dla oskarżonego, bo sąd nie ma żadnej wątpliwości, że miał on wiedzę, iż koresponduje z osobą małoletnią, a mimo to składał jej propozycje seksualne - mówiła sędzia Małgorzata Szyszko.

Sąd ocenił, że skazany działał w zamiarze bezpośrednim i zmierzał do kontaktów seksualnych z osoba małoletnią - "samodzielnie poruszał te tematy, podczas gdy druga strona tego nie proponowała".

Czytaj też: Oskarżony o łapówki prezes spółdzielni mleczarskiej uniewinniony

- Ostatecznie okazało się, że było to klasyczne tzw. usiłowanie nieudolne, ale nie zmienia to faktu, że oskarżony zrobił wiele, by je zrealizować. Przyjechał przecież do Wrocławia, zamieszkał w hotelu, poinformował o swoim przybyciu i oszukał konkubinę, że wyjechał do Berlina. Gdyby to nie była prowokacja, to realizacja tego celu byłaby bliska - ocenił sąd w uzasadnieniu.

Sąd przypomniał, że o ile za usiłowanie grozi do dwóch lat więzienia, to za sam czyn pedofilski kara może się zawierać w granicach od dwóch do dwunastu lat więzienia.

Na pierwszej rozprawie przed sądem I instancji niemiecki oficer przyznał się do korespondencji, ale nie do usiłowania czynu pedofilskiego. We wcześniejszych zeznaniach w śledztwie i w sądzie mówił, że w odczytywanych na telefonie komórkowym mailach liczbę 13 odczytał jako 18, co tłumaczył problemami ze wzrokiem.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd utrzymał wyrok w zawieszeniu dla niemieckiego policjanta skazanego za usiłowanie pedofilii
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA