Sabbatical, czyli roczne wagary od pracy

Marzysz o podróży dookoła świata albo chcesz oderwać się od rutyny dłużej niż przez dwa tygodnie? Jest na to sposób - sabbatical, czyli ekstremalny urlop.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sabbatical, czyli roczne wagary od pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 sie 2014 6:37


W Polsce pomysł ten dopiero raczkuje, jednak w Stanach Zjednoczonych jest bardzo popularny. Z długiego urlopu mogą skorzystać pracownicy z określonym stażem, którzy spełnili się na swoim stanowisku. Gdy zatrudnieni chcą zainwestować we własny rozwój lub po prostu odpocząć od pracy, mogą wziąć kilku lub kilkunastomiesięczny urlop. Nie zawsze jednak jest on płatny.

Według danych serwisu yoursabbatical.com w Stanach Zjednoczonych 24 proc. małych firm i 14 proc. dużych pozwala swoim pracownikom na wzięcie co najmniej sześciomiesięcznego urlopu.  Do grona szczęśliwców, którzy mogą skorzystać z benefitu należą przykładowo zatrudnieni w firmach: Intel, Deloitte, Adobe, eBay, McDonald’s, Timberland, American Express czy też Nike.
 
Chociaż w Polsce sabbatical jest mało popularny, to mogą z niego skorzystać zatrudnieni w Marsie. Po 10 latach pracy pracownicy mogą wybrać się na roczny bezpłatny urlop. Dzięki temu realizują swoje marzenia, mając świadomość, że po powrocie mogą wrócić na obejmowane stanowisko.

- Taki urlop daje możliwość realizacji marzeń, takich jak np. podróż dookoła świata czy praca przy wolontariacie. Przerwę taką można też wykorzystać w celach edukacyjnych, aby przekwalifikować się i poszerzyć swoje kompetencje w danym obszarze. Pozwala też odpocząć, uzupełnić poziom energii, redukuje możliwość pojawienia się wypalenia zawodowego, szczególnie u osób, które bardzo intensywnie pracują - mówi Maciej Woźny, dyrektor HR w Marsie.

W Marsie na roczną przerwę udało się już kilka osób, przeznaczając ją głównie na podróże. Na sabbatical’u mogą skorzystać także inni pracownicy. Jest to szansa na rozwój własnych umiejętności i poznanie nowych obszarów firmy. Nieobecną osobę trzeba zastąpić, a kto zrobi to lepiej niż jej współpracownik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.