PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rząd planuje ułatwienia w e-administracji. Oto, co się zmieni

Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński proponuje projekt ustawy dotyczący rozwoju e-administracji. Celem zmian jest usprawnienie działań administracji oraz udostępnienie nowych e-usług dla obywateli - poinformowała w czwartek Cyfryzacja KPRM.

  • Autor: PAP/JP
  • 21 kwi 2022 11:43
Rząd planuje ułatwienia w e-administracji. Oto, co się zmieni
Celem zmian w e-administracji jest usprawnienie działań administracji oraz udostępnienie nowych e-usług dla obywateli (fot. Wes Hicks/Unsplash)
REKLAMA
  • Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych rządu.
  • Jak podała Cyfryzacja KPRM, najważniejsze propozycje projektu to skuteczne zarządzenie dokumentacją, lepsza weryfikacja tożsamości, wideoweryfikacja przy uzyskaniu podpisu elektronicznego oraz utworzenie pięciu nowych e-usług w obszarze spraw obywatelskich.
  • Pięć nowych e-usług, które przewiduje projekt, pozwoli m.in. rozwiedzionemu małżonkowi złożyć oświadczenie online o powrocie do wcześniejszego nazwiska, a narzeczonym - złożyć online zapewnienia o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego.

"Zależy nam, aby Polacy możliwie najwięcej spraw urzędowych mogli załatwiać szybko, wygodnie i bezpiecznie bez wychodzenia z domu. Dlatego proponujemy rozwiązania kompleksowe, od udostępniania nowych usług elektronicznych aż do zapewnienia elektronicznego zarządzania dokumentacją. Pracujemy nad tym, aby nasze e-usługi były proste i intuicyjne. Wszystko po to, by mogły z nich korzystać także osoby dopiero stawiające swoje pierwsze kroki w internecie" - podkreślił Cieszyński, cytowany w komunikacie.

Pięć nowych e-usług, które przewiduje projekt, pozwoli m.in. rozwiedzionemu małżonkowi złożyć oświadczenie online o powrocie do wcześniejszego nazwiska, a narzeczonym - złożyć online zapewnienia o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejna e-usługa umożliwi wniesienie wniosku o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego. Cudzoziemiec będzie mógł natomiast złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego. Cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy sporządzi w postaci elektronicznej załącznik, który wypełnia podmiot powierzający mu pracę i który jest dołączany do wniosku.

Jak przekazano w komunikacie, projekt wprowadzi obowiązek elektronicznego zarządzania dokumentacją przy realizacji zadań publicznych. Podmiotom publicznym udostępnione zostanie darmowe narzędzie w postaci EZD RP. System ten umożliwi wykonywanie czynności kancelaryjnych, dokumentowanie przebiegu rozstrzygania spraw, a także tworzenie, gromadzenie oraz archiwizowanie dokumentacji w formie elektronicznej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd planuje ułatwienia w e-administracji. Oto, co się zmieni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA