PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rząd będzie dyskutować o pomocy dla nadodrzańskich firm

  • Autor: PAP/JP
  • 22 sie 2022 12:58

Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów mają być omawiane propozycje pomocy dla nadodrzańskich przedsiębiorców - poinformowała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Brane są pod uwagę jednorazowe wypłaty czy rozwiązania "przećwiczone w ramach tarcz antykryzysowych" - mówiła.

Rząd będzie dyskutować o pomocy dla nadodrzańskich firm
Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i minister klimatu i środowiska Anna Moskwa nad zatrutą Odrą (fot. PAP/Jerzy Muszyński)
REKLAMA
  • "Robimy wszystko, żeby jak najszybciej ta pomoc popłynęła" - zapewniła w poniedziałek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, pytana o wsparcie dla nadodrzańskich przedsiębiorców w związku z zanieczyszczeniem Odry.
  • "Chcielibyśmy, żeby na najbliższym posiedzeniu rządu również ten temat był omawiany" - wskazała wiceszefowa MRiT na antenie Polsat News. Dopytywana, czy te propozycje będą we wtorek dyskutowane w gronie ministrów, odpowiedziała: "na pewno".
  • Semeniuk wyraziła nadzieję, że "pierwsze założenia takiego projektu" zostaną przedstawione podczas najbliższego posiedzeniu Sejmu.

Jak zastrzegła, nie może jeszcze wskazać, czy to będzie "konkretny projekt ustawy, czy rozporządzenie". "Nad tym jeszcze pracujemy" - stwierdziła. Przypomniała, że w piątek odbyło się w tej sprawie spotkanie z przedsiębiorcami m.in. branży wędkarskiej, gastronomicznej, hotelarskiej. "Rozmawialiśmy o wariantach preferowanych, które chcieliby otrzymać" - powiedziała. Dodała, że przedsiębiorcy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na potrzebę powołania i uruchomienia jak najszybciej funduszu wsparcia finansowego.

"Naszym zadaniem jest przygotować terapię ekonomiczną celowaną, tzn. w konkretnych przedsiębiorców, którzy faktycznie te straty ponoszą" - wyjaśniła. Wskazała, że "preferowane kryterium dotyczy spadku przychodów o 50 proc.".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodała, że jej resort jest odpowiedzialny za wyliczenie ile przedsiębiorstw z tego skorzysta oraz "instrumentów wsparcia".

"Kodów PKD, o które poprosiliśmy przedsiębiorców (...) wpłynęło do nas ponad 20" - wskazała. Dodała, że obecnie analizowane są te propozycje i sprawdzane, jakie działalności gospodarcze się "konkretnie kryją" pod tymi kodami.

Dodała, że brane są pod uwagę różne warianty wsparcia - zarówno "jednorazowe wypłaty", jak też rozwiązania "przećwiczone w ramach tarcz antykryzysowych: postojowe, zwolnienie z ZUS, dopłaty do kosztów pracownika". "Staramy się znaleźć najszybszą formę realizacji tego zadania" - stwierdziła.

Według Semeniuk projekt jest przygotowywany wewnątrz różnych resortów - m.in. MRiT, MRiPS.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd będzie dyskutować o pomocy dla nadodrzańskich firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA