PARTNERZY PORTALU

Rusza kolejna edycja programu "Maluch Plus"

  • Autor: PAP/JP
  • 19 sty 2023 12:14

Polityka prorodzinna to przede wszystkim kompleksowe, długofalowe wsparcie - powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg, ogłaszając nową edycję programu "Maluch plus". Jak poinformowała, budżet programu to 5,5 mld zł, będzie ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej, 837 zł na dziecko przez 3 lata.

Rusza kolejna edycja programu "Maluch Plus"
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Piotr Nowak)
REKLAMA
  • Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała na konferencji prasowej, że rusza nabór wniosków do nowej edycji programu "Maluch plus", który potrwa do 19 lutego.
  • "Polityka prorodzinna to przede wszystkim systemowe, kompleksowe, długofalowe wsparcie. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, na co mogą liczyć, na jakie wsparcie od państwa. Fundamentem naszych działań jako rządu PiS jest rodzina" - podkreśliła minister.
  • Poinformowała, że budżet programu "Maluch plus" wynosi 5,5 mld zł. "Planujemy ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej. (...) Program będzie wieloletni, przewidywane jest 837 zł na jedno miejsce dla dziecka przez 3 lata" - podała szefowa MRiPS.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zwrócił uwagę, że po dwóch latach negocjacji z Komisją Europejską udało się wypracować rozwiązania, które będą służyły wszystkim rodzicom dzieci do lat 3.

Czytaj też: Tak firmy podbierają kandydatów konkurencji. Sposób jest zaskakująco prosty

"Uruchamiamy największy w Europie program rozwoju opieki nad najmłodszymi dziećmi" - podkreślił. Dodał, że na ten cel przeznaczono ponad 5,5 mld zł (ponad 1 mld euro). "To naprawdę rekordowa kwota, z której planujemy powstanie 102 tys. nowych miejsc opieki" - zapowiedział. Wskazał, że chodzi nie tylko o żłobki, ale też placówki opieki tymczasowej czy u tzw. dziennego opiekuna.

Minister liczy, że "ten program będzie wyznacznikiem dla innych państw". "Inne kraje europejskie wskazują Polskę jako lidera w wykorzystaniu środków europejskich, ale również lidera rozwiązań, z których później inne państwa mogą korzystać" - stwierdził.

Według Pudy środki z programu "Maluch plus" pomogą rodzicom w podjęciu pracy i nowych wyzwań. Uruchomi to, jak mówił, "efekt śnieżnej kuli dla polskiej gospodarki w postaci tego, że rodzice nadal będą pracować, podejmować nowe wyzwania".

Będą szkolenia dla pracowników

Minister dodał, że uzupełnieniem "Malucha plus" będą projekty umożliwiające szkolenia i podnoszenie kwalifikacji kadr w instytucjach opieki.

Czytaj też: Nowy sposób pracy może być pułapką. Projekt przepisów jest już w Sejmie

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rusza kolejna edycja programu "Maluch Plus"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA