×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rozwój sztucznej inteligencji to nie tylko zagrożenia dla rynku pracy

  • Autor: PAP
  • 28 sty 2023 17:29

Postęp, rozwój technologiczny, w tym sztucznej inteligencji (AI), dają nowe szanse dla krajów takich jak Polska - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że w rozważaniach nad AI lepiej skupić się nie na tym czy, ale jak ją zaprząc do poprawy naszego życia.

Rozwój sztucznej inteligencji to nie tylko zagrożenia dla rynku pracy
Pandemia COVID-19 przyspieszyła czwartą rewolucję przemysłową, której podstawą są zaawansowane rozwiązania cyfrowe (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Mateusz Morawiecki zwraca uwagę, że takie programy jak ChatGPT, czy generalnie rozwój sztucznej inteligancji, może rodzić uzasadnione poczucie lęku jak zmieni się życie całych społeczeństw. Czy na przykład pracownicy będą zastępowani przez maszyny.
  • Mateusz Morawiecki zauważył, że pandemia COVID-19 przyspieszyła czwartą rewolucję przemysłową, której podstawą są zaawansowane rozwiązania cyfrowe.
  • "Postęp naukowy i technologiczny między innymi w obszarze cyfryzacji przeobrażają gospodarkę światową na naszych oczach. (...) Stawiają też poważne wyzwania szczególnie dla edukacji i rynku pracy, ale dają też nowe szanse dla krajów takich jak Polska" - mówił Morawiecki.

Szef rządu w opublikowanym w sobotę kolejnym odcinku swojego podcastu wskazuje na temat sztucznej inteligencji (AI) oraz ewentualnych zagrożeń, wyzwań i szans jakie niesie ona ze sobą.

Punktem wyjścia do rozważań premiera jest postępująca popularność programu, chatbota - ChatGPT opracowanego przez amerykańską firmę OpenAI. Program służy m.in. do tworzenia odpowiedzi na pytanie lub polecenia wprowadzane przez użytkownika. Potrafi też wykonać bardziej złożone zadania, na przykład napisać opowiadanie. Ostatnią wersję narzędzia udostępniono publicznie w listopadzie ub.r. Światowe media zwróciły uwagę na to, że ChatGPT ma duże możliwości i stał się popularny wśród użytkowników internetu. W ciągu pierwszych dni skorzystało z niego kilka milionów osób.

Zagrożenia jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji

Mateusz Morawiecki zwraca uwagę, że takie programy jak ChatGPT, czy generalnie rozwój sztucznej inteligencji, może rodzić uzasadnione poczucie lęku jak zmieni się życie całych społeczeństw. Czy na przykład pracownicy będą zastępowani przez maszyny.

"Ale zagrożenia jakie niesie ze sobą rozwój AI są o wiele poważniejsze i pytanie o jej wpływ na przyszłość człowieka, to nie tylko wspomniane zagrożenia dla rynku pracy, ale też pytanie o bezpieczeństwo, albo pytanie o wolność, o zakres wolności" - zauważył premier.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozwój sztucznej inteligencji to nie tylko zagrożenia dla rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA