PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rodzice wspierają finansowo młodych. Inwestują głównie w edukcję i własny biznes

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 kwi 2017 13:59

Rodzice chcą wspierać finansowo start swoich pociech w dorosłe życie – taki wniosek płynie z badania IQS przeprowadzonego na zlecenie Avivy.

Rodzice wspierają finansowo młodych. Inwestują głównie w edukcję i własny biznes
– Dla Polaków edukacja jest jedną z najważniejszych wartości, bo wiele osób wierzy, że przekłada się ona na poprawę sytuacji materialnej - mówi dr Julita Czernecka. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

• 83 proc. Polaków uważa, że młodym należy się wsparcie, jedynie 17 proc. jest zdania, że pełnoletnie już dzieci powinny radzić sobie same.

• Wsparcie dla dzieci najsilniej (88 proc.) deklarują rodzice poniżej 30. roku życia, zaś trochę rzadziej (78 proc.) rodzice w wieku 40+.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wśród deklarowanych celów dominuje edukacja (90 proc.), ślub/wesele (65 proc.), wkład własny na mieszkanie (60 proc.), ale pojawia się też pomoc dzieciom w założeniu własnej firmy (22 proc.).

Jak wynika z badania Avivy, blisko co drugi rodzic (46 proc.) uważa, że dziecko staje się samodzielne dopiero wtedy, gdy mieszka i utrzymuje się niezależnie. Dla kolejnych 32 proc. o samodzielności przesądza już samo utrzymywanie się młodego dorosłego we własnym zakresie. Tylko 4 proc. łączy to wydarzenie z ukończeniem przez dziecko 18. roku życia, a 2 proc. uważa, że pociecha na dobre wkracza w dorosłość, kiedy sama staje się rodzicem.

Badanie pokazuje daleko idącą zgodność poglądów wśród rodziców – niezależnie od ich wieku, płci i miejsca zamieszkania – że samodzielność oznacza przede wszystkim niezależność finansową i że powinni oni wspierać start swoich dzieci w dorosłość.

– Badania wychowania w rodzinie potwierdzają dużą koncentrację młodych rodziców (30-40 latków) na dzieciach. Mówi się dziś o rodzicach helikopterowych (krążących nieustannie nad dzieckiem) czy curlingowych (usuwających zawczasu potencjalne trudności sprzed dziecka). Tradycyjnie wysoka pozycja rodziny w hierarchii wartości Polaków znajduje potwierdzenie w przekonaniu, że także dorosłym dzieciom, startującym w samodzielne życie, należy się wsparcie ze strony rodziców – podkreśla dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Czytaj też: Włoscy mllenialsi szybko biednieją. Pomieszkają z rodzicami do 50. roku życia?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rodzice wspierają finansowo młodych. Inwestują głównie w edukcję i własny biznes

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • biznes 2017-04-07 18:33:48

    Jak chce się żyć trzeba być na swoim. Zapraszam do kontaktu peradamnet@gmail.com. Powiem jak założyć własny biznes - koszt rozpoczęcia niecały 1000 pln, w pierwszym miesiącu można spokojnie wyciągnąć od 3000 pln. Zarobki szybko wzrastają.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA