Robot pracujący w centrum handlowym "zaatakował dziecko"

W amerykańskim centrum handlowym Stanford Shopping Center doszło do groźnego zdarzenia. Patrolujący teren sklepu robot "zaatakował" dziecko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Robot pracujący w centrum handlowym "zaatakował dziecko"

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 lip 2016 12:33


Robot K5, który pracuje w amerykańskim centrum, "zaatakował" półtoraroczne dziecko. Najpierw uderzył je w głowę, po czym przejechał po nim. Maszyna waży 150 kg i mierzy 1,5 m. Na szczęście skończyło się tylko na otarciach - informuje "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Capgemini chce robotów w outsourcingu. Buduje zespół, który zajmie się ich tworzeniem

- Dziecko oddaliło się od opiekunów i zaczęło biec w kierunku robota. Maszyna skręciła w lewo, by uniknąć zderzenia. Dziecko się jednak cofnęło wbiegając wprost przed przednią część urządzenia. W tym momencie robot się zatrzymał, a dziecko upadło - tłumaczy dla "GW" producent robotów K5 - Knightscope.

Roboty zastąpią pracowników

Eksperci firmy analitycznej Gartner szacują, że do 2025 r., w Stanach Zjednoczonych ponad 30 proc. miejsc pracy zostanie zautomatyzowanych. Praca będzie wykonywana przez roboty, oprogramowanie lub smart urządzenia. Ray Kurzweil, szef inżynierów w Google twierdzi, że do 2029 inteligencja robotów zrówna się z ludzką.

Czytaj też: Roboty w pracy. W tych zawodach to już normalność

- Z roku na rok roboty znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagane są znacznie większe umiejętności. W 2013 r. w Stanach Zjednoczonych zezwolono np. na użycie maszyny na sali operacyjnej. Dawkuje ona pacjentom propofol – substancję usypiającą – bez potrzeby ingerencji ze strony anestezjologa. Ostatnie analizy wskazują też, że komputer radzi sobie znacznie lepiej w odczytywaniu wyników radiologicznych niż lekarze - komentuje Andrzej Morawski, wiceprezes BPSC.

Automatyzacja pracy postępuje. Weszliśmy na ścieżkę, z której nie ma już odwrotu i nie zmienią tego nawet pojedyncze wypadki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.