Przez Brexit wakacje będą droższe?

• Obawy o to, że Wielka Brytania wystąpi z UE spowodowały osłabienie złotego względem walut obcych.
• Biura podróży mają prawo do podwyższania ceny wycieczki, nawet jeśli została wykupiona wcześniej.
• Na dodatkowe opłaty często nie musimy się godzić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przez Brexit wakacje będą droższe?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newsrm.tv

21 cze 2016 12:25


- Rosnące kursy walut są jedną z przyczyn, dla których biura podróży mogą zmieniać ceny wycieczek. Jeżeli chodzi o zmiany cen to największym problemem jest to dla tych osób, które wykupiły już wycieczki - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Biuro podróży ma prawo do podwyższenia ceny wykupionej już wycieczki w trzech sytuacjach: wzrostu kursów walut, cen transportu lub opłat urzędowych. Tymczasem w ostatnim czasie kursy walut krajów, do których Polacy chętnie wyjeżdżają znacząco rosną. Dla przykładu, euro czy chorwacka kuna od kwietnia zdrożały o 4 proc. W przypadku wycieczki dla całej rodziny kosztującej łącznie 5 tys. zł oznacza to wzrost kosztów o ok. 200 zł. Gdyby w zbliżającym się referendum Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską, te kursy mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.

Trzeba jednak dodać, że nawet jeśli tak się stanie, biuro podróży nie zawsze ma prawo podwyższyć nam cenę wycieczki. Może to zrobić pod warunkiem, że taka możliwość jest zapisana w umowie zawartej z klientem. Jeśli jej tam nie ma, zmiana kosztów wykupionych już wycieczek jest niemożliwa, nawet jeśli np. kursy walutowe znacząco wzrosną. Zwykle przed taką ewentualnością są chronieni klienci, którzy dodatkowo zapłacili za tzw. gwarancję niezmienności ceny. Ci, którzy tej opcji nie wykupili, muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej. Jednak nawet w takim przypadku modyfikacja jest dozwolona najpóźniej na 20 dni przed wyjazdem. Jeśli więc wykupiliśmy wycieczkę na koniec czerwca czy początek lipca, to jej cena już nie ulegnie zmianie.

Gdy biuro chce podnieść ceny

Jeśli biuro chce nam podwyższyć cenę wycieczki, to nie musimy się zgodzić, nawet gdy robi to zgodnie z umową i przepisami. Możemy skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy i wtedy touroperator ma obowiązek zwrócić wszystkie wpłacone wcześniej pieniądze.

Co natomiast zrobić, jeśli do wyjazdu zostało kilka dni, a biuro żąda dodatkowych pieniędzy, powołując się na wyższe kursy walut? Jeśli zależy nam, żeby pojechać na taki urlop, możemy dokonać tej dodatkowej wpłaty, ale z tzw. „zastrzeżeniem zwrotu”. Należy słowa „z zastrzeżeniem zwrotu” wpisać np. w tytule przelewu. Dzięki temu, po powrocie z wycieczki, będziemy mogli domagać się oddania wpłaconych w ten sposób pieniędzy, powołując się na to, że podwyżka ceny była niezgodna z prawem. Bez tej dodatkowej informacji touroperator może potem twierdzić, że dokonując wpłaty, zgodziliśmy się na warunki z wyższą ceną.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.