PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Przestały rosnąć obroty w centrach handlowych

Wskaźnik obrotów w centrach handlowych w styczniu 2022 roku był o 12,4 proc. niższy w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku – poinformowała w opublikowanym we wtorek raporcie Polska Rady Centrów Handlowych (PRCH).

  • Autor: PAP/JP
  • 29 mar 2022 16:12
Przestały rosnąć obroty w centrach handlowych
(fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jak podano, odnotowane na początku bieżącego roku wyniki są przełamaniem dotychczasowego trendu systematycznie rosnących, od maja 2021 roku, obrotów.
  • W minionych miesiącach wzrosty obrotowe sięgały nawet 102 proc. wartości sprzed pandemii.
  • Obroty w centrach handlowych w okresie od maja do grudnia 2021 roku były jedynie o 0,75 proc. niższe niż w 2019 roku i stanowiły 130 proc. obrotów z tego samego okresu w 2020 roku.

W raporcie dodano także, że wskaźnik odwiedzalności centrów handlowych w lutym 2022 roku wyniósł 89 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2019 roku i był o 8,3 proc. wyższy od odwiedzalności z lutego 2021 roku.

"Niższa odwiedzalność i obroty w centrach handlowych na początku bieżącego roku są konsekwencją omikronowej fali pandemii, która w styczniu i lutym zatrzymała setki tysięcy Polaków w domu. Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja gospodarcza Polski, która wpływa na nastroje konsumenckie" - poinformował cytowany w informacji prasowej dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Krzysztof Poznański.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zwrócił uwagę, że kupujący, dotknięci przez inflację i rosnące stopy procentowe, ograniczyli w pierwszych miesiącach tego roku wydatki na zakupy. "W pierwszej kolejności konsumenci zaspokajają podstawowe potrzeby, stąd wzrost obrotów u najemców sprzedających żywność" - wskazał.

W informacji prasowej dodano, że pod kątem wielkości obiektów handlowych, najmniejszy (o 6,6 proc.) spadek obrotów w stosunku do 2019 roku zaobserwowano w kategorii dużych centrów handlowych (o powierzchni 40-60 tys. m kw. GLA). Największą (19,6 proc.) różnicę w porównaniu do okresu sprzed rozpoczęcia pandemii odnotowano w obiektach o średniej wielkości (o powierzchni 20-40 tys. mkw. GLA).

PRCH wskazała, że nie wszystkie branże odnotowały negatywne skutki styczniowo-lutowej pandemicznej fali. Najlepiej poradziły sobie firmy z kategorii "żywność", które wypracowały obroty na poziomie 125,8 proc. wyników ze stycznia 2019 roku oraz firmy z kategorii "art. elektroniczne i AGD", których wynik był lepszy o 9,9 proc. niż wynik tej kategorii w roku 2019.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przestały rosnąć obroty w centrach handlowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA