PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przestają czytać i oglądać wiadomości, aby być bardziej szczęśliwymi

W Hiszpanii spada zaufanie do mediów i wzrasta liczba obywateli, którzy odrzucają bieżące wiadomości w dążeniu do lepszego samopoczucia; około 36 proc. ankietowanych uważa, że informacje mają negatywny wpływ na ich psychikę - wynika z raportu Reuters Institute i Uniwersytetu Oksfordzkiego, przedstawionego przez dziennik "El Confidencial".

Przestają czytać i oglądać wiadomości, aby być bardziej szczęśliwymi
W Hiszpanii spada zaufanie do mediów (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Badania zostały przeprowadzone w 2021 roku, podczas pandemii koronawirusa i przed inwazją Rosji na Ukrainę.
  • Jeszcze siedem lat temu 85 proc. ankietowanych określało siebie jako zainteresowanych codziennymi wiadomościami.
  • Przestałam oglądać wiadomości od czasu wojny na Ukrainie, gdyż powodowały u mnie duży dyskomfort - napisała Beatriz Blanco, producentka muzyczna.

Aktualnie, jak wynika z badania, jako przyczyny odejścia od czytania i oglądania doniesień ze świata Hiszpanie podają: zbyt dużą liczbę informacji na temat polityki i pandemii Covid-19 (43 proc.), negatywny wpływ wiadomości na samopoczucie (36 proc.) oraz nadmiar materiałów informacyjnych, które są nieprawdziwe lub stronnicze (29 proc.).

Aż 62 proc. Hiszpanów, pytanych na początku XXI wieku o zaufanie do gazet, odpowiedziało wówczas, że ufają im "bardzo lub trochę". W 2017 roku, gdy po raz ostatni przeprowadzano takie badanie, ten odsetek spadł poniżej 40 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według jednego z autorów raportu, Nica Newmana, różnice w postrzeganiu ingerencji ze strony władz w działalność środków masowego przekazu są różne w zależności od kraju. "W Europie największą wiarę w niezależność mediów odnotowuje się w krajach nordyckich, a dużo mniejszą w Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Europie Środkowej i Wschodniej" - podkreślił.

W Hiszpanii zaufanie do przekazów medialnych dotyczących polityki spadło w ciągu ostatnich pięciu lat z 19 do 13 proc. Zwłaszcza w ostatnich latach wielu czytelników porzuciło bieżące wydarzenia, aby chronić swoją psychikę przed negatywnymi konsekwencjami; zjawisko to widać bez uciekania się do badań - ocenił "El Confidencial".

Nic Newman zwrócił uwagę, że obecnie najczęściej oglądanymi stronami wielu gazet cyfrowych są linki do przydatnych wiadomości, np. wyszukiwarka tanich stacji benzynowych. "Powinniśmy dążyć do zlikwidowania przepaści między wrzeszczącymi elitami z lewej i prawej strony a raczej obojętną, milczącą większością" - powiedział. "Firmy medialne powinny bardziej docierać do młodego pokolenia, które szuka nadziei, czegoś konstruktywnego, a nie dzielącego społeczeństwo" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przestają czytać i oglądać wiadomości, aby być bardziej szczęśliwymi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA