PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przepis na regenerację pracownika: dwa urlopy i 7000 kroków

  • Autor: JRP
  • 18 wrz 2018 21:30

Śpimy średnio 6,5 godziny, czyli mniej niż potrzebuje dorosły człowiek - wynika z badania stylu pracy w dużych firmach przeprowadzonego przez Human Power.  Autorzy podpowiadają, jak najwydajniej odpocząć poza urlopem i jak zaplanować kolejny.

Przepis na regenerację pracownika: dwa urlopy i 7000 kroków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • 42,8 proc. pracowników często odczuwa w pracy irytację, frustrację i zniecierpliwienie.
  • Duża część z nich nie je regularnie i rusza się wystarczająco dużo.
  • Regenerację najlepiej zaplanować w postaci dwóch urlopów, a poza nimi - odrobiny ruchu w codziennych przerwach.

Nie odsypiamy wystarczającej liczby godzin, ponadto połowa z nas nie je regularnie i ma tendencje do przegładzania się w ciągu dnia, a ponad 60 proc. nie ćwiczy trzy razy w tygodniu i nie robi zalecanych minimum 7000 kroków dziennie - czytamy w badaniu „Praca, Moc, Energia w polskich firmach”

- Rośnie grupa osób, które nie ćwiczą. To zaskakujące w sytuacji, kiedy z roku na rok przybywa użytkowników kart MultiSport, znacząco ułatwiających aktywność i dających dostęp do tysięcy klubów oraz dziesiątek dyscyplin sportowych. Z pewnością problemem jest brak czasu i rosnąca presja na wykonywanie wielu zadań w krótkim czasie, co prowadzi do wysokiego poziomu frustracji. Najlepszym sposobem byłoby oczywiście ograniczenie biurokracji i zmiany w sposobie zarządzania w samych firmach. Na to - jako pracownicy - często nie mamy wpływu. Ale jest coś, na co wpływ mamy i co znacząco może poprawić komfort naszego funkcjonowania. To zwiększona aktywność fizyczna, która redukuje poziom stresu i powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia - zaznacza Robert Moreń, dyrektor ds. komunikacji Benefit Systems.

Bezsensowne zapracowanie

Warto zwrócić uwagę, że pracujemy bardzo intensywnie - 42,8 proc. pracowników często odczuwa w pracy irytację, frustrację i zniecierpliwienie, 66 proc. badanych ma zadania przerywane notorycznie przez maile, telefony i zapytania od współpracowników, a 30 proc. ma poczucie, że nie panuje nad liczbą zadań do wykonania w ciągu dnia. Ponadto prawie 1/3 pracowników dużych firm pracuje bez przerw, nie przestrzegając higieny pracy umysłowej. Jednocześnie, nawet jeśli decydują się na krótką przerwę, to i tak w jej trakcie myślą o pracy. Dzieje się tak w przypadku aż 43,6 proc. badanych.

Wśród menedżerów sytuacja jest jeszcze bardziej alarmująca: 61,5 proc. przyznaje, że ich przerwy w pracy zwykle upływają na rozmowach o bieżących zadaniach, szybkim jedzeniu, wykonywanych obowiązkach lub przeglądaniu stron internetowych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przepis na regenerację pracownika: dwa urlopy i 7000 kroków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA