PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przełom w kościele. Pierwszy robot-kapłan już błogosławi. Także po polsku

  • Autor: GP
  • 31 maj 2017 10:40

W Wittemberdze, na 500 lat reformacji postawiono robota, który błogosławi odwiedzających parafię. Bless U-2 błogosławi także w języku polskim.

Przełom w kościele. Pierwszy robot-kapłan już błogosławi. Także po polsku
Robot w niemieckim protestanckim mieście mówi błogosławieństwa nie tylko po niemiecku, można usłyszeć je także po polsku. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• Bless U-2 nazwą nawiązuje do angielskiej frazy, która znaczy "Niech ci (Bóg - przyp.) błogosławi."

• Robot jest częścią wystawy jubileuszowej z okazji rocznicy 500 lat reformacji. Ma też wzbudzić pytanie o rolę technologii we współczesnej religii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do niedawna wydawało się, że zawód kapłana nie może zostać zautomatyzowany - nic jednak z tych rzeczy. Trend ma wyznaczać niemiecka parafia w Wittenberdze, która zdecydowała się udzielać błogosławieństw z pomocą robota Bless U-2. Nazwa robota-duchownego nawiązuje do angielskiej frazy "Bless you to,".

- Błogosławiący robot ma wbudowany w klatkę piersiową ekran LCD - pozwalający wskazać gest jaki ma wykonać. Podnosi on ręce w geście błogosławieństwa, towarzyszy temu światło i głos męski lub żeński mówiący: "Niech Ci bóg błogosławi."

Polaków powinno zainteresować, że maszyna może też wypowiedzieć kwestię w naszym ojczystym języku. Robo-pastor mówi też po hiszpańsku, niemiecku, francusku i angielsku.

Powodem postawienia robota Bless U-2 jest znaczenie Wittenbergi w historii religii europejskiej. Mija w tym roku 500 lat od kiedy doszło w niemieckim mieście do początku ruchu reformacyjnego. W roku 1517 reformator i twórca luteranizmu Marcin Luter zdecydował się wystąpić ze swoimi tezami reformatorskimi właśnie w Wittenberdze.

Jak przekonują twórcy i inicjatorzy postawienia robota, nie jest jego celem zastąpić księży a raczej wzbudzić dyskusję o roli technologii w religii.

- Tym bardziej nie chcemy zastąpić pracy człowieka w kościele - mówił w The Gaurdian Stephan Krebs. Krebs jest przedstawicielem protestanckiej parafii, która gości w swojej placówce Bless U-2. - Liczymy, że wzbudzi on pytanie o teologiczną perspektywę wobec maszyn.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przełom w kościele. Pierwszy robot-kapłan już błogosławi. Także po polsku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA