Przedsiębiorcza mama to zaradne dziecko

Dla wielu kobiet kompromis pomiędzy karierą zawodową a macierzyństwem wydaje się być bardzo trudny lub wręcz niemożliwy do osiągnięcia. Bo czy można z jednakowym zapałem, zaangażowaniem i energią wypełniać obowiązki zawodowe i opiekować się swoim dzieckiem?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcza mama to zaradne dziecko

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 kwi 2013 16:05


Urlop macierzyński może okazać się czasem, w którym kobieta nie musi zmagać się z decyzją czy, kiedy i w jakim zakresie wrócić do pracy na etacie. Może wykorzystać ten czas i popatrzeć na zagadnienie własnego rozwoju zawodowego z nieco innej perspektywy. Przecież wraz z przyjściem na świat dziecka życie nabiera zupełnie innych wartości, pewne rzeczy są mniej ważne, inne zajmują priorytetowe miejsca. Jednak tak wielka rewolucja może okazać się bardzo korzystna z punktu widzenia rozwoju kobiety-pracownika.

- Jest to doskonała okazja, żeby przemyśleć swoje życie i być może podjąć decyzję o zmianie pracy, która zawsze zabierała nam bardzo dużo czasu i energii, tak cennych w momencie, gdy na świecie pojawia się nasze dziecko - mówi dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Nowy etap w życiu prywatnym może być świetnym pretekstem do wzięcia w swoje ręce również pozostałych jego aspektów. Kobieta spełniona zawodowo, niezależna, szczęśliwa i świadoma własnej wartości, to najlepszy wzorzec, z którego może czerpać dziecko.

Badania przeprowadzone przez dr Lisowską wykazały, iż kobiety chętnie założyłyby firmę i pracowałyby na własny rachunek, ale brak im odwagi lub po prostu nie wiedzą, co należy zrobić, aby taki plan zrealizować. Panie są lepiej wykształcone od mężczyzn, mają równie wysokie kompetencje, ale bardzo często brak im siły przebicia i pewności siebie. Z tego powodu mają mniejsze oczekiwania finansowe i gorzej oceniają własne możliwości znalezienia zatrudnienia, co po dłuższej przerwie związanej np. z wychowaniem dziecka ma wpływ na motywację i determinację kobiet.

- Okazuje się, iż trudności kobiet ze znalezieniem pracy wiążą się nie tylko z sytuacją ekonomiczną, ale również czynnikami psychologicznymi - tłumaczy Anna Masłoń-Oracz, specjalista, doradca i konsultant w zakresie funduszy pomocowych Unii Europejskiej, a prywatnie mama dwóch chłopców. Sytuacja ta dotyka kobiety w każdej grupie wiekowej, zatem dotyczy również mam wracających na rynek pracy.

Projekt Akademii Kobiet Niezależnych powstał z inicjatywy kobiet dla kobiet, aby wyposażyć je w niezbędną wiedzę biznesową, pomóc im nabrać wiary we własną moc stwórczą, ale też zapewnić dwutorowe wsparcie - osobiste i zawodowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.