Przedsiębiorcy oczekują aktywnej polityki senioralnej

-Wypracowanie rozwiązań pozwalających na godzenie życia zawodowego z rodzinnym przez osoby pracujące, które często sprawują opieką nad rodzicami lub innymi osobami od nich zależnymi - to jeden z postulatów Zenona Wasilewskiego, eksperta Business Centre Club ds. prawa medyczneg
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy oczekują aktywnej polityki senioralnej

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

10 paź 2014 18:24


- Polityka senioralna to ważne zadanie dla nowego rządu Ewy Kopacz w kontekście polityki zdrowotnej i opieki społecznej wobec osób w wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Pod koniec ubiegłego roku rząd przyjął strategię długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-20 - przypomina ekspert.

Czytaj też: Co piąty emeryt żałuje, że nie wyjechał z kraju

Ocenia, że nacisk słusznie położono na rozwój opieki geriatrycznej i usług opiekuńczych oraz profilaktykę. Jego zdaniem dobrze, że również nowy rząd premier Kopacz ten problem dostrzega.

- Utworzenie Instytutu Geriatrii to ważna deklaracja i krok we właściwym kierunku. Jego powołanie umożliwi wyedukowanie i wykształcenie lekarzy geriatrów pracujących nie tylko na oddziałach geriatrycznych, ale także na oddziałach interny czy kardiologii - podkreśla Zenon Wasilewski.

Czytaj też: Polscy seniorzy mało aktywni. Nie chcą się edukować

Jak zaznacza, polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Europie co rodzi poważne implikacje ekonomiczne, zdrowotne i społeczne. Według danych GUS liczba osób w wieku produkcyjnym do 2035 r. zmniejszy się z 25,8 mln do 21,8 mln. Według prognoz, liczba mieszkańców Polski zmaleje o ponad 2 mln osób.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

bbb 2014-11-11 22:38:04

Polityka i gospodarka senioralna to powazne wyzwania dla rzadu i parlamentu, ale takze dla samorzadow lokalnych.Nie mozna zwlekac z rozwiazaniami systemowymi w tym zakresie. Konieczna jest ogolnopolska debata i swiadomosc problemow demograficznych, przed ktorymi nie uciekniemy.....