Rozwój gospodarczy świata jest uzależniony od ograniczenia obszarów biedy - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska, komentując poniedziałkową decyzję komitetu noblowskiego, który ekonomiczną nagrodę przyznał trzem ekonomistom za badania i eksperymenty dotyczące sposobów przeciwdziałania globalnemu ubóstwu.

- Ekonomicznego Nobla za 2019 rok dostali: Abhijit Banerjee i Esther Duflo (małżeństwo naukowców z Massachusetts Institute of Technology) oraz Michael Kremer (wykładowca z Harvardu).
- Komisja uzasadniając swoją decyzję stwierdziła, że laureaci nie tylko testowali, czy konkretny sposób walki z biedą jest skuteczny czy nie, ale odpowiadali też na pytanie, dlaczego dana interwencja okazała się skuteczna.
- To - jak zauważa Mączyńska - w istotny sposób zwiększa skuteczność walki z ubóstwem.
Profesor zwróciła też uwagę, że tegoroczni nobliści są naukowcami, którzy w swoich pracach zwracają uwagę na konieczność innego spojrzenia na rozwój społeczno- gospodarczy. - Nie poprzestają na modelowo - statystycznych ujęciach, gdzie liczą się tylko ilościowe wskaźniki takie jak wzrost PKB, produktywność i in., lecz ograniczanie sfery ubóstwa i poprawa jakości życia ludzi i to ma fundamentalne znacznie - mówi Mączyńska. - Co więcej, od ograniczenia obszarów biedy, uzależniony jest dziś społeczno- gospodarczy rozwój świata - mówi.
Twierdzi, że obecnie, jednym z największych problemów, z którymi muszą się mierzyć producenci w krajach rozwiniętych nie jest zwiększenie produkcji czy ograniczenie jej kosztów, lecz znalezienie nabywców na oferowane produkt, stymulowanie popytu. O to - jak twierdzi - jest coraz trudniej, w miarę jak rośnie rozwarstwienie majątkowe. - Koncerny wydają miliardy na reklamę, dręcząc nią ludzi, a przy tym wiele zasobów i dóbr, na które nie ma nabywców marnuje się - tłumaczy. To - jej zdaniem - prowadzi do wzrostu ryzyka tzw. stagnacji sekularnej czyli wiecznej. Przejawia się to m.in. w tym, że owszem rosną oszczędności firm, ale przedsiębiorcom nie opłaca się inwestować, bo nie mają przed sobą perspektywy wzrostu sprzedaży czy cen. - A gdy dochodzi do tego deflacja, gospodarka wchodzi w spowolnienie, z którego coraz trudniej się wychodzi - mówi profesor.
Mączyńska wskazuje, że tegoroczni laureaci nie są pierwszymi, którzy otrzymali Nobla ukazując, że aspekt walki z biedą i poprawa jakości życia to dla współczesnej ekonomii i gospodarki fundamentalne wyzwanie.

KOMENTARZE (0)