PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prezes spółki przywłaszczył ponad 48,6 mln zł na szkodę 356 osób

  • Autor: PAP/AKC
  • 1 sie 2022 15:05

Za przywłaszczenie ponad 48,6 mln zł na szkodę 356 osób odpowie przed sądem 44-letni Mieszko C., prezes jednej ze spółek kapitałowych z siedzibą w Świlczy k. Rzeszowa. Akt oskarżenia przeciwko niemu trafił już do Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Prezes spółki przywłaszczył ponad 48,6 mln zł na szkodę 356 osób
Mieszko C. usłyszał m.in. zarzut, że jako prezes spółki nie złożył wniosku o jej upadłość, pomimo że powstały warunki uzasadniające upadłość (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Mieszko C. od maja przebywa w areszcie.
  • Prokuratura na poczet przyszłych kar zabezpieczyła należącą do C. nieruchomość położoną w Hiszpanii o wartości 465 tys. euro i zajęła jego udziały w spółce kapitałowej o łącznej wartości dwóch mln zł.
  • Oskarżony nie był dotychczas karany, a za zarzucane mu czyny grozi do 15 lat więzienia.

Jak poinformował w poniedziałek prok. Krzysztof Ciechanowski, rzecznik rzeszowskiej prokuratury okręgowej, prowadzącej śledztwo w tej sprawie, Mieszko C. odpowie za popełnienie czterech przestępstw.

Prokuratura oskarżyła C. o to, że pełniąc funkcję prezesa zarządu spółki kapitałowej z siedzibą w Świlczy, w okresie od kwietnia 2016 roku do września 2017 roku wyemitował obligacje korporacyjne i zobowiązał się do ich wykupienia w określonym czasie wraz z odsetkami oraz przeznaczenia pozyskanych środków na m.in. optymalizację struktury zadłużenia i finansowanie rozwoju działalności spółki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według oskarżenia Mieszko C. emitując obligacje miał podać nieprawdziwe dane dotyczące dobrej kondycji finansowej i sytuacji gospodarczej kierowanej przez siebie spółki.

Czytaj też: Przez dwa lata nie dostawali pensji. Prezesowi grozi 10 lat więzienia

Ponadto nieprawdziwe były też - zdaniem prokuratury - informacje dotyczące m.in. stopnia zaawansowania projektów i inwestycji realizowanych przez spółkę, wartości i jakości zabezpieczeń poszczególnych inwestycji. Fałszywe były też dane co do rzeczywistego przeznaczenia środków finansowych, pozyskanych z poszczególnych emisji.

Zdaniem prokuratury Mieszko C. tworzył fałszywe wyobrażenia, że obligacje jego spółki są to "oferty wyselekcjonowane, sprawdzone, kierowane do grupy wybranych inwestorów i ściśle ograniczone w czasie".

"Zatajając tym samym prawdziwe dane, które mogły w istotny sposób wpłynąć na ocenę zdolności emitenta do wykonania zobowiązań wynikających z obligacji, jak również rozpowszechniał nieprawdziwe informacje i przemilczał informacje o stanie majątkowym oferenta, mające znaczenie dla nabycia wyemitowanych papierów wartościowych" - przekazał w komunikacie prok. Ciechanowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes spółki przywłaszczył ponad 48,6 mln zł na szkodę 356 osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA