PARTNERZY PORTALU

Prawie 70 proc. nie planuje rodzić dzieci. Jest ich coraz więcej

  • Autor: PAP/JP
  • 11 sty 2023 15:02

32 proc. kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie, 68 proc. nie ma takich planów – wynika z badań CBOS przeprowadzonych w drugiej połowie 2022 r., w których pytano kobiety o ich plany prokreacyjne.

Prawie 70 proc. nie planuje rodzić dzieci. Jest ich coraz więcej
Jedynie 32 proc. kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 32 proc. respondentek w wieku 18-45 lat, pytanych, czy planuje potomstwo, odpowiedziało twierdząco.
  • W porównaniu z 2017 r odsetek ten spadł z o 9 pkt. proc.
  • 68 proc. nie ma takich planów ani w bliższej, ani w dalszej perspektywie.

W porównaniu z 2017 r., kiedy CBOS przeprowadził poprzednie takie badanie, odsetek kobiet w wieku 18-45 lat planujących potomstwo spadł z o 9 pkt. proc. (wówczas potomstwo w dłuższej lub krótszej perspektywie planowało 41 proc. badanych). Odsetek deklarujących zamierzenia prokreacyjne w perspektywie 3-4 lat zmniejszył się o 8 pkt. proc. (wówczas takie plany miało 25 proc. kobiet).

"Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 r. w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35-39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40-45 lat" - zauważa CBOS w analizie wyników badań.

Czytaj też: Będziemy pracować cztery dni w tygodniu. To przesądzone

Zaznaczono w niej, że niezależnie od zmian w strukturze wieku, jakie dokonały się od 2017 r., zauważalny jest również spadek odsetka planujących potomstwo wśród młodszych respondentek, w wieku 18-24 lata i 25-29 lat. Wskazano, że wówczas zamiar posiadania potomstwa w nieodległej perspektywie najczęściej deklarowały respondentki w wieku 25-29 lat. Teraz najczęściej o takich planach mówią nieco starsze ankietowane, w wieku 30-34 lata.

Kobiety rodzą dzieci coraz później

CBOS podaje, że obecnie średnia wieku kobiet planujących pierwsze dziecko w nieodległej przyszłości wynosi 30 lat, drugie - 30 lat, a trzecie i kolejne dziecko - 33 lata. W stosunku do 2017 r. wartości te przesunęły się o mniej więcej 1-2 lata.

Poza wiekiem plany prokreacyjne zależne są od liczby posiadanych już dzieci. Zamiar powiększenia rodziny najczęściej deklarują kobiety bezdzietne (58 proc.), w drugiej zaś kolejności mające jedno dziecko (33 proc.). Ankietowane mające dwoje dzieci lub więcej relatywnie rzadko mają zamiar powiększać rodzinę (7 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawie 70 proc. nie planuje rodzić dzieci. Jest ich coraz więcej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA