Prawie 101 mld zł w portfelach najbogatszych Polaków. Kto ma najwięcej?

Według rankingu "Forbesa", majątek Polaków wzrósł przez rok o ponad 6,7 proc. Portfele najbogatszych są coraz grubsze. Obecnie znajduje się w nich 100,8 mld zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawie 101 mld zł w portfelach najbogatszych Polaków. Kto ma najwięcej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 lut 2014 12:42


Jan Kulczyk pozostał na miejscu numer 1 i po raz kolejny zyskał miano najbogatszego Polaka w rankingu. Obecnie na swoim koncie ma 11,3 mld zł, o 200 mln więcej niż w ubiegłym roku. Swój majątek pomnażał prowadząc działalność na wielu frontach. W grudniu 2013 r. funkcję prezesa Kulczyk Investments przekazał swojemu synowi Sebastianowi.

Na drugim miejscu znalazł się Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem wynoszącym 10,7 mld zł. Właściciel Polsatu i twórca Cyfrowego Polsatu wzbogacił się o 300 mln zł. Od 20 lat pojawia się w rankingach najbogatszych. W 2011 r. zaskoczył wszystkich i przejął Polkomtel. Była to jedna z największych transakcji w Europie. Na początku 2014 r. oddał fotel prezesa swojemu synowi - Tobiasowi.

Tytuł trzeciego najbogatszego Polaka zdobył Leszek Czarnecki. To jedna pozycja wyżej niż w ubiegłym roku. Jego portfel powiększył się o 2,7 mld złotych i obecnie wynosi 7,1 mld zł. Czarnecki ma udziały w pięciu spółkach giełdowych: Getin Holding, Getin Noble Bank, LC Corp, MW Trade i Open Finanse. Największy wpływ na grubość jego portfela ma Getin Noble Bank, którego wartość wzrosła o 77 proc.

Na czwarte miejsce z trzeciego spadł Michał Sołowow z majątkiem w wysokości 6,9 mld zł. W pierwszej dziesiątce znalazł się również debiutant - Antoni Ptak. Jego majątek oszacowany na 1,9 mld zł zagwarantował mu dziesiąte miejsce. Swoją biznesową karierę rozpoczął od branży ogrodniczej, po czym zajął się siecią hurtowni spożywczych i tytoniowych. Do jego osiągnięć należy również Centrum Handlowe Ptak w Rzgowie pod Łodzią.

Ponad dwukrotnie zwiększył majątek Kazimierza Pazgana, twórcy grupy Konspol z Nowego Sącza. 800 mln zł pozwoliło mu na awans z 66 pozycji na 25.

W rankingu pojawił się również Leszek Gierszewski, prezes i właściciel Druteksu. Jego majątek został oszacowany na 370 mln zł i dał mu 70. miejsce.

Do zestawienia powrócił Zbigniew Drzymała. Po długiej nieobecności zajął 94. miejsce. Jego firma motoryzacyjna InterGrocolin, która miała kłopoty, wychodzi już na prostą. Obecnie jego majątek to 230 mln zł.

Z rankingu wynika, że najwięcej stracił Ryszard Krauze, prezes Prokomu Investments. Majątek przedsiębiorcy wynosi 400 mln zł i dał mu 65. miejsce. W poprzednim roku Krauze był na 16. pozycji. Także Józef Koral z rodziną spadł z 34. miejsca na 88. Obecnie ich majątek oszacowano na 250 mln zł, o ponad połowę mniej niż w ubiegłym roku.

Czy wśród najbogatszych znalazły się Polki? Solo występują dwie bizneswoman - Grażyna Kulczyk na miejscu 12. z majątkiem szacowanym na 1,5 mld zł oraz Grażyna Karkosik na miejscu 47., z majątkiem szacowanym na 500 mln zł.

Nie oznacza to jednak, że są jedyne. Na liście pojawiają się również inne panie, ale już w towarzystwie swoich mężów. M.in. Teresa Mokrysz, Elżbieta Filipiak, Solange Olszewska, Irena Eris czy Anna Woźniak-Starak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.