Przestajemy patrzeć stereotypowo na tatuaże. Nie są już elementem blokującym dostęp do pracy czy lepszych warunków zatrudnienia.
- Autor:KDS
- •3 sie 2020 14:32

- Badacze z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej wysłali blisko 300 sfabrykowanych CV ze zdjęciem, na którym kandydat miał na szyi tatuaż lub nie.
- Jak rekruterzy postrzegali te osoby? Uprzedzenia do osób wytatuowanych mijają. Jednak czym starsze osoby i bardziej tradycyjne środowisko, tym niechęć jest większa.
- W Polsce dopiero od 2018 r. tatuaż nie stanowi podstawy odmowy przyjęcia do pracy w policji czy skierowania kandydata na badania do poradni zdrowia psychicznego.
Wyniki badania przeprowadzonego przez studentkę DSW wykazały, że tatuaże przestają być obierane jako element blokujący dostęp do pracy czy lepszych warunków zatrudnienia. Jeszcze pięć lat temu w prowadzonych przez dr Beatę Rajbę, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, która była opiekunem merytorycznym badań przeprowadzanych przez studentkę DSW, badaniach osoby odpowiedzialne za rekrutacje deklarowały, że zwracają uwagę na tatuaże kandydata. Choć różniły się w ich ocenie w zależności od stanowiska, na jakie prowadzona była rekrutacja i tego, jak widoczny oraz jak duży był tatuaż. Ogólnie jednak fakt posiadania widocznego tatuażu wpływał niekorzystnie na ich ocenę, a także na ocenę innych pracowników, którzy postrzegali taką osobę jako mniej godną zaufania.
- W tym roku inna moja dyplomantka, studentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, przedłożyła blisko 300 osobom sfabrykowane CV ze zdjęciem, na którym osoba miała na szyi tatuaż lub nie. Badania wykazały już tylko różnice w zakresie sympatyczności, ale oceniający nie różnili się w postrzeganiu jej pracowitości, sumienności czy w zaufaniu, jakim ją obdarzali. Co ciekawe, mężczyźni byli mniej przychylnie nastawieni do tatuażu na szyi, niż kobiety, które zwykle uznajemy za bardziej konformistyczne i skłonne do podążania za normami społecznymi, żyjące w ciasnym gorsecie tego, co wypada, a co nie - wyjaśnia.
Jak dodaje, zapewne kluczowy jest tu fakt, że badania te były prowadzone raczej na osobach młodych, w wieku średnio 30 lat, z których wiele ma tatuaż. Prawie wszyscy w tym wieku mają też znajomych i współpracowników z tatuażami, i taka forma ozdabiania ciała kojarzy mi się pozytywnie.


Redakcja poleca
-
Zarządzanie
Rząd zgodził się o poszerzenie tarczy branżowej o kolejne biznesyWsparcie w ramach tzw. tarczy branżowej zostanie rozszerzone na kolejnych sześć kodów PKD i dotyczyć będzie m.in. hoteli, w tym turystycznych obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - poinformował we wtorek resort rozwoju pracy i technologii.
-
-
-
KOMENTARZE (1)