PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownik na rowerze opłaca się firmie

  • Autor: JP
  • 16 paź 2015 13:19

Najnowsze analizy Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (2015) dowodzą, że rowerzyści nadal nie czują się na polskich drogach wystarczająco bezpiecznie. A pracownik na rowerze to korzyści dla pracodawcy, m.in. lepsze samopoczucie zespołu, niższy wskaźnik absencji czy mniejsze koszty utrzymania parkingu.

Pracownik na rowerze opłaca się firmie
Adobe Stock
REKLAMA

Według raportu „Rowerzyści w Europie”, Polska znajduje się w czołówce najbardziej niebezpiecznych dla rowerzystów krajów UE. Gorsze statystyki odnotowuje się już tylko w Holandii, jednak tam odsetek osób wybierających rower jako codzienny środek transportu jest znacznie wyższy.

Liczba wypadków najbardziej rośnie w dużych miastach. Wynika to przede wszystkim ze wzmożonego ruchu ulicznego oraz stale przybywających do aglomeracji mieszkańców. Barierę stanowi poziom infrastruktury rowerowej oraz podejście kierujących samochodami do rowerzystów.

Jednak dróg rowerowych w Polsce, zwłaszcza w miastach, powoli przybywa. W 2014 roku w Warszawie oddano do użytku około 53 km dróg i pasów rowerowych, a w budowie jest kolejnych kilkadziesiąt. Coraz więcej powstaje ich także w innych miastach, takich jak Kraków czy Poznań.

W pierwszym z nich dzięki współpracy władz miasta z deweloperami, organizacjami pozarządowymi oraz mieszkańcami powstanie Superścieżka, pierwszy projekt zagospodarowania przestrzeni miejskiej w Polsce realizowany na tak dużą skalę.

Brak odpowiednich miejsc

Z raportu „Rowerzyści w Warszawie” wynika, że jednym z największych utrapień rowerzystów jest brak miejsca do przypięcia i pozostawienia roweru. Obawa przed kradzieżą roweru to kolejny powód, przez który rower zastępowany jest przez inny środek transportu.

Dotyczy to zarówno miejsc rowerowych w centrach miast, jak i w miejscu pracy. W Polsce wciąż najpopularniejszym środkiem transportu do pracy jest samochód – według badań PMR, aż 53 proc. wybiera auto. Ten odsetek mógłby być mniejszy.

Z raportu „Sector speaks” wynika, że lepsza dostępność miejsc na rowery dla pracowników, mogłaby zwiększyć liczbę osób dojeżdżających do pracy tym środkiem transportu. Takie rozwiązania są wprowadzane do wielu nowoczesnych biurowców, w których swoje siedziby mają firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przykładem jest Infosys Green Horizon w Łodzi.

Korzyści dla pracodawców

- Decyzja o włączeniu stojaków na rowery do infrastruktury budynku została podjęta już na etapie projektowania biurowca. Wielu naszych pracowników to ludzie młodzi, aktywni fizycznie i lubiący sport. Dlatego tak ważne jest, aby wyjść naprzeciw ich potrzebom. Aktualnie mogą oni korzystać z blisko 400 miejsc, w których można bezpiecznie pozostawić swój rower, a także szatni i pryszniców, które powstały z myślą o rowerzystach – mówi Magdalena Jóźwiak, dyrektor ds. HR w Infosys BPO Poland.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik na rowerze opłaca się firmie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA