×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik muzeum może dostać 15 lat więzienia. Jest akt oskarżenia

  • Autor: PAP/JP
  • 23 cze 2022 12:01

Prokuratura Okręgowa w Toruniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Adamowi M., pracownikowi Muzeum Okręgowego, który przywłaszczył sobie kilkusetletnie monety. Ich wartość to ok. 1,5 mln zł. Grozi mu od roku do 15 lat więzienia.

Pracownik muzeum może dostać 15 lat więzienia. Jest akt oskarżenia
Ratusz Staromiejski, siedziba główna Muzeum Okręgowego w Toruniu (fot. Piotr Kożurno/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA
  • Adam M. był pracownikiem Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Jak podaje prokuratura, przywłaszczył sobie powierzone mu eksponaty numizmatyczne o łącznej wartości ok. 1,46 mln zł.
  • Akt oskarżenia obejmuje także działalność Andrzeja R., który prowadził sklep numizmatyczny na toruńskiej Starówce.

Adam M. był pracownikiem Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia Muzeum Okręgowego w Toruniu. Od 1998 roku ponosił odpowiedzialność materialną za zbiory muzeum m.in. zbiory numizmatyczne. Miał dostęp do pomieszczeń, w których znajdowały się kilkusetletnie monety.

"W okresie od 30 czerwca 2008 roku do 1 lutego 2017 roku Adam M., działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, przywłaszczył sobie powierzone mu eksponaty numizmatyczne stanowiące dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury w postaci: 52 monet z okresu od XVI wieku do XIX wieku na szkodę Toruńskiego Towarzystwa Naukowego oraz 142 monet z okresu od XVI wieku do XIX wieku na szkodę Muzeum Okręgowego w Toruniu o łącznej wartości ok. 1,46 mln zł. Z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu" - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski.

Akt oskarżenia obejmuje także działalność Andrzeja R., który prowadził sklep numizmatyczny na toruńskiej Starówce.

"Nabył on od Adama M. przywłaszczone przez niego monety, mając świadomość ich przestępnego uzyskania i czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, a następnie wprowadzał je do obrotu krajowego, jak i zagranicznego. Monety te były wystawiane na aukcjach zagranicznych, głównie na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także oddawane w komis, oferowane w Internecie oraz wywożone za zagranicę. Między innymi, Andrzej R., w roku 2015, bez pozwolenia wywiózł do Republiki Federalnej Niemiec 3 zabytkowe monety" - wskazał prokurator Kukawski.

Jak wskazał w komunikacie prokuratury, dotychczas udało się odzyskać i zwrócić Muzeum Okręgowemu 59 monet. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal prowadzi działania w celu odzyskania kolejnych 16 ujawnionych i zidentyfikowanych monet, które znajdują się poza granicami Polski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik muzeum może dostać 15 lat więzienia. Jest akt oskarżenia
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA