×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy NBP upamiętnili polskich bankowców i przedsiębiorców

  • Autor: PAP
  • 9 lis 2019 14:32

Przedstawiciele oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu złożyli w sobotę (9 listopada) kwiaty pod tablicą na dworcu kolejowym PKP, skąd w 1939 roku hitlerowcy wywozili polskich działaczy polonijnych, w tym pracowników banków i spółdzielców, do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.

Pracownicy NBP upamiętnili polskich bankowców i przedsiębiorców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Delegacja opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego złożyła kwiaty na dworcu głównym PKP w Opolu, skąd w 1939 roku wywożono działaczy polskich organizacji działających na terenie III Rzeszy do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Wielu z nich brało czynny udział w Powstaniach Śląskich, akcjach plebiscytowych, pracowało w polskich bankach i organizacjach spółdzielczych na Górnym Śląsku.

"Tegoroczna, 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zbiega się z 80. rocznicą akcji przeprowadzonej przez hitlerowskie Niemcy. Nieprzypadkiem, już w pierwszych tygodniach wojny gestapo aresztowało dyrektorów Banków Ludowych w Opolu, Raciborzu, Bytomu i Koźlu oraz działaczy polskiego ruchu spółdzielczego, polskich przedsiębiorców. Wielu z nich nie tylko aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Polski po 1918 roku, ale przez dziesięciolecia, często jeszcze przed odrodzeniem Polski, dzięki wspieraniu polskiej przedsiębiorczości, z powodzeniem podtrzymywali polski żywioł, polską kulturę na ziemiach, które między innymi dzięki ich staraniom mogły wrócić w granice naszego państwa po II wojnie światowej" - powiedział prof. Paweł Frącz, dyrektor oddziału NPB w Opolu.

Prof. Frącz podkreślił, że chociaż działania bankowców nie są tak spektakularne jak bitwy, jednak roli gospodarki i silnego pieniądza w odbudowie suwerennego państwa nie można przecenić.

"Polscy bankowcy, spółdzielcy, przedsiębiorcy na Górnym Śląsku położyli olbrzymie zasługi na rzecz odrodzenia Polski w 1918 roku i przez kolejne lata udowodnili, że chociaż opolska część Górnego Śląska pozostała w Niemczech, to oni nie przestali być Polakami gotowymi do największych poświęceń. Wielu z nich, jak Franciszek Myśliwiec, czy Leon Powolny za swoją pracę i poświęcenie dla Polski zapłaciło najwyższą cenę. Dzisiaj chcemy oddać im cześć jako bankowcy, którzy mają obowiązek kontynuacji ich pracy na rzecz polskiego państwa i gospodarki narodowej" - powiedział prof. Frącz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy NBP upamiętnili polskich bankowców i przedsiębiorców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA