- Prawnie wykonywanie pracy za granicą nie jest zabronione. Należy jednak wiedzieć, że wyjazd i wykonywanie pracy zarobkowej mogą wiązać się z określonymi konsekwencjami podatkowo-prawnymi.
- Jeśli wyjazd za granicę będzie krótkotrwały wówczas z taką podróżą nie będą wiązały się żadne zmiany. Jeśli podróż będzie dłuższa, wpłynie to na obowiązki podatkowe względem kraju, w którym aktualnie przebywa pracownik.
- Traveltech Kiwi.com przeanalizował najpopularniejsze kierunki wyjazdów i stworzył listę miejsc przyjaznych cyfrowym nomadom.
Prędkość Internetu, dostępność przestrzeni coworkingowych, koszty życia na miejscu - to z perspektywy wykonywania obowiązków zawodowych, kluczowe kwestie przy podjęciu decyzji o pracy z innego niż dom czy biuro miejsca.
Traveltech Kiwi.com przeanalizował najpopularniejsze kierunki wyjazdów i stworzył listę miejsc przyjaznych cyfrowym nomadom.
Top 4 najlepszych destynacji dla cyfrowych nomadów
Chiang Mai, Tajlandia
Jak podkreślają eksperci Kiwi.com, istotnym aspektem w kontekście dłuższego pobytu w Tajlandii jest to, że kraj ten przyznaje wizy na okres do jednego roku, pod warunkiem zapisania się na jeden wybrany kurs dotyczący kultury kraju. Wybór jest szeroki i zupełnie dowolny: może to być kurs na uniwersytecie, jak i lekcje języka, czy zajęcia z tajskiego boksu, gotowania, masażu czy jogi.
Znajdujące się na północy kraju Chiang Mai charakteryzuje się szybkimi połączeniami internetowymi, a samo miasto kosmopolityczne i bezpieczne.
Chiang Mai, fot. Darcey Beau/Unsplash
Svalbard, Norwegia
Norwegia oferuje dożywotnie wizy dla cyfrowych nomadów, co oznacza, że możesz wyjeżdżać i wracać w nieskończoność. Kiwi.com rekomenduje pracę z prowincji Svalbard.
W mieście działa 2500 przestrzeni co-workingowych i doskonały internet w największym mieście, Longyearbyen.
prowincja Svalbard, fot. Cezary Morga/Unsplash
Madera, Portugalia
Madera jest największą z czterech wysp, które tworzą mały archipelag u wybrzeży Maroka. Lokalne władze podejmują wysiłki, aby przyciągnąć długoterminowych rezydentów z programem cyfrowego nomada.
W ramach programu można skorzystać ze wsparcia Community Managerów, którzy pomogają się zaaklimatyzować, a także umożliwią udział we wspólnie organizowanych zajęciach i wycieczkach.
Tallin, Estonia
Estonia pozwala cyfrowym nomadom pracować zdalnie nawet przez rok i zapewnia szybkie łącze internetowe, jedno z najlepszych w Europie.
Tallin był już rok temu doceniany w rankingach dotyczących pracy zdalnej — urocza stolica jest jednym z najnowocześniejszych technologicznie centrów na mapie Europy, przyciąga więc kreatywne i przedsiębiorcze społeczności. Dodatkowo, miasto stworzyło do tego doskonałe warunki, wspierające lokalnych przedsiębiorców, rzemieślników i zrównoważony rozwój.
Talin, fot. Gleb Makarov/Unsplash
Praca zdalna za granicą nie jest zabroniona, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach
Prawnie wykonywanie pracy za granicą nie jest zabronione. Należy jednak wiedzieć, że wyjazd i wykonywanie pracy zarobkowej mogą wiązać się z określonymi konsekwencjami podatkowo-prawnymi.
Jeśli wyjazd za granicę będzie krótkotrwały (pobyt będzie tymczasowy), wówczas z taką podróżą nie będą wiązały się żadne zmiany. Jeśli podróż będzie dłuższa, czyli dojdzie do coraz większego dystansu między miejscem pobytu pracownika a jego miejscem prowadzenia interesów osobisto-gospodarczych w Polsce (zakończenie edukacji, zakończenie wynajmu mieszkania itp.), to wpłynie to na obowiązki podatkowe względem kraju, w którym aktualnie przebywa pracownik.
Skutki podatkowe wynikające z wyjazdu za granicę łączącego wykonywanie pracy zależą od indywidualnych przepisów obowiązujących w danym kraju oraz od umów i regulacji międzynarodowych. Tym samym każdy przypadek należy interpretować osobno. Co ważne, skutki podatkowe mogą dotyczyć zarówno pracownika, jak i pracodawcy.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (1)