PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w raporcie o szczęściu. Jak wypadła Polska

Wraz z opublikowaniem naukowego raportu o szczęściu (World Happiness Report 2017) nie tylko dowiedzieliśmy się, że Polska jest na 46. pozycji wśród szczęśliwych narodów, ale i że 6 proc. z nas bardzo lubi swoją pracę a 33 proc. jest z niej zadowolona. Jak wypadliśmy na tle świata?

Praca w raporcie o szczęściu. Jak wypadła Polska
Podkreślono w wyniku z przeprowadzonych badań o pracy i jej relacji do szczęścia, że w krajach, w których jest wysokie bezrobocie jego obecność mocno odbija się także na pracujących. (fot.: David Masters/flickr.com/CC BY 2.0)
REKLAMA

• Jak co roku, w dzień 20 marca (Światowy Dzień Szczęścia) opublikowano raport o poziomie szczęścia na świecie. Polska zajęła 46. pozycję. W temacie pracy sytuujemy się w okolicach średniej europejskiej.

• W badaniu potężną rolę odegrała praca, której badacze poświęcili cały rozdział. Wynika z niego np., że z pracy na świecie najbardziej cieszą się menadżerowie, a najmniej lubią swój zawód pracownicy budowlani, czy górnicy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W ogólnej charakterystyce raportu najszczęśliwsze są kraje skandynawskie (Norwegia, Dania). W związku z trudnością uchwycenia szczęścia, badacze na całym świecie proponują odejść od wyrażania go wartością PKB na jednego mieszkańca.

Coroczny raport szczęśliwości (ang. World Happiness Raport 2017) z okazji 20 marca, Międzynarodowego Dnia Szczęścia, w tym roku przynosi Polsce pozycję 46. w ogólnym zestawieniu 155 krajów. Jesteśmy więc w jednej trzeciej szczęśliwszych państw świata. 46. pozycja sytuuje nas poniżej takich krajów jak: Norwegia (miejsce pierwsze), Kanada (pozycja 7.), Izrael (pozycja 11.), ale powyżej innych europejskich, jak Włochy (pozycja 48.), Litwa (pozycja 54.), czy Estonia (w rankingu na 66. pozycji).

Praca w badaniu była jedną z kluczowych zmiennych, poświęcono jej cały rozdział.

Z dokładniejszej analizy, która posłużyła do budowy raportu, którą przeprowadził Instytut Gallupa, wynika, że 6 proc. obywateli naszego kraju postrzega swoje zatrudnienie jako optymalne, 33 proc. Polaków uważa swoją pracę za dobrą, ale nie najlepszą, gdzie średnia europejska to 4 proc. i 30 proc., odpowiednio.

W badaniu stwierdzono, że nie można poziomu szczęścia sprowadzić tylko do makroekonomicznego wskaźnika, takiego jak PKB na głowę mieszkańca, źródło: worldhappiness.report
W badaniu stwierdzono, że nie można poziomu szczęścia sprowadzić tylko do makroekonomicznego wskaźnika, takiego jak PKB na głowę mieszkańca, źródło: worldhappiness.report
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w raporcie o szczęściu. Jak wypadła Polska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA