PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca, pszczoły: Zawodowych pszczelarzy w Polsce jest niewielu

  • Autor: jm
  • 31 mar 2017 11:39

Według szacunków Polskiego Związku Pszczelarskiego, pszczelarstwem w Polsce zajmuje się 43 tys. osób. A niewiele ponad 300 robi to zawodowo. Dlaczego?

Praca, pszczoły: Zawodowych pszczelarzy w Polsce jest niewielu
Większość pszczelarzy w Polsce to hobbyści. (fot. Pixabay)
REKLAMA

• Ponad 150 mld euro rocznie – tyle warta jest praca wszystkich pszczół na świecie.

• Z tego na pszczoły europejskie przypada 15 mld euro, a na nasze rodzime ok. 1,8 mld euro (7,5 mld zł).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Mimo ogromnego wpływu na gospodarkę, praca pszczół i pszczelarzy nie jest należycie doceniana.

• W Polsce pszczelarstwem zajmuje się ok. 43 tys. osób, ale zawodowo tylko niewiele ponad 300 osób.

- Najważniejszym zadaniem, jakie wykonują dla nas pszczoły, jest zapylanie roślin uprawnych. Wśród 300 głównych gatunków roślin uprawnych świata około 84 proc. stanowią rośliny entomofilne, czyli zapylane przez owady. Z kolei pszczoła miodna odpowiada za 80-90 proc. zapyleń dokonywanych przez owady – mówi dr inż. Janusz Majewski z wydziału nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Praca wszystkich pszczół na świecie jest warta 150 mld euro rocznie. Z tego na pszczoły europejskie przypada 15 mld euro, a na nasze rodzime ok. 1,8 mld euro (7,5 mld zł). Kwoty te nie uwzględniają wartości produktów pszczelich, takich jak: miód, pyłek kwiatowy, propolis, mleczko, wosk i jad pszczeli. Niewliczony tu został także wpływ tych owadów na zachowanie bioróżnorodności środowiska naturalnego. To wartość niezwykle trudna do oszacowania.

Praca nie zawsze popłaca

Mimo ogromnego wpływu na gospodarkę praca pszczół i pszczelarzy nie jest należycie doceniana. Pszczelarstwo częściej jest dochodowym hobby niż pozwalającym na godne życie zawodem. Potwierdzają to dane statystyczne.

Według szacunków Polskiego Związku Pszczelarskiego tym sektorem rolnictwa w Polsce zajmuje się 43 tys. osób. Większość z nich to właściciele małych pasiek, traktujący swoją pracę jako dodatkowe źródło dochodu. Pszczelarzy zawodowych, czyli takich którzy posiadają co najmniej 150 pni pszczelich, jest niewielu ponad 300.

- Niewielka liczba pszczelarzy zawodowych może być wynikiem niewielkiej dochodowości tej działalności. Głównym źródłem przychodów z działalności pszczelarskiej w Polsce jest sprzedaż produktów wytworzonych przez owady, w tym przede wszystkim miodu – mówi Janusz Majewski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca, pszczoły: Zawodowych pszczelarzy w Polsce jest niewielu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • mokry 2017-04-01 12:48:21

    Czyli dobrze, że wybrłem me, bo szczerze juz myslałem nad jakąś małą pasieką, bo mam teren spory... A tak w dzień w ME, a wieczorami opiekuję się moimi karpikami:)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA