PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca i studia we Wrocławiu. Obcokrajowcy chętnie wybierają stolicę Dolnego Śląska

W 2018 r. na Dolnym Śląsku pracowało 48 006 obcokrajowców, dzisiaj ubezpieczonych w ZUS jest już 60 624 cudzoziemców. Z opublikowanych w sierpniu br. danych wynika, że liczba obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie województwa bądź rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej wzrosła o 12 618 osób (ok. 27 proc.). Dużą grupę pracujących legalnie we Wrocławiu obcokrajowców stanowią studenci, którzy do Wrocławia trafiają m.in. w ramach projektu Study in Wroclaw.

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 26 sie 2019 13:38
Praca i studia we Wrocławiu. Obcokrajowcy chętnie wybierają stolicę Dolnego Śląska
Obcokrajowcy chętnie studiują i pracuję we Wrocławiu (fot. fotolia)
REKLAMA

- Tradycyjnie od kilku lat największą grupą są Ukraińcy, którzy na Dolnym Śląsku stanowią około 82 proc. wszystkich płacących składki na ubezpieczenie społeczne cudzoziemców - mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Rok temu mieliśmy zarejestrowanych 31 tysięcy pracowników z Ukrainy, dzisiaj jest ich już 49 tysięcy nic, więc dziwnego, że język ukraiński słyszymy w wielu dolnośląskich firmach i nikogo już nie dziwią reklamy w tym języku skierowane właśnie do tej grupy narodowościowej - dodaje rzeczniczka

Czytaj też: Obcokrajowcy coraz chętniej studiują na największej uczelni w regionie

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

ZUS podaje, że więcej Ukraińców niż na Dolnym Śląsku pracuje jedynie w Warszawie. W całej Polsce składki do ZUS płaci niemal 610 tys. cudzoziemców. Oznacza to, że liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS wzrosła od 2014 roku aż pięciokrotnie. Grupą, której liczebność rośnie najszybciej są Ukraińcy - w ciągu pięciu lat ich liczba wzrosła niemal trzynastokrotnie - z 35,5 tys. na początku 2014 roku do 454,5 obecnie. Białorusinów w ZUS jest zarejestrowanych obecnie pięć razy więcej – z 6,5 tys. do 36 tys. Liczba Mołdawian wzrosła niemal siedmiokrotnie, osiągając liczbę prawie 9 tys.

- Płacenie składek przez cudzoziemców jest korzystne nie tylko dla naszego systemu ubezpieczeń społecznych, ale także dla nich samych. Ich składki zasilają finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale w zamian w razie choroby mogą liczyć na bezpłatne leczenie i zasiłek chorobowy.  Poza tym zbierają kapitał do swojej emerytury  wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Czytaj też: Zbyt wysoki wskaźnik umiędzynarodowienia niekorzystny dla polskich uczelni. Rektor SGH nie ma wątpliwości

Z informacji ZUS wynika, że ponad połowa pracowników spoza Polski zarejestrowanych w ubezpieczeniach społecznych jest zatrudniona na umowę o pracę, 20 tysięcy prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostałe osoby są zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Najwięcej cudzoziemców zarejestrowanych jest w trzech warszawskich oddziałach ZUS, w oddziale wrocławskim i w dwóch oddziałach ZUS w Poznaniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca i studia we Wrocławiu. Obcokrajowcy chętnie wybierają stolicę Dolnego Śląska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA