Pożyczki Polaków: mieszkanie, remont i wakacje

Czas, jaki Polacy spędzają w pracy nie zawsze przekłada się na odpowiednie wynagrodzenie. Dlatego naturalną reakcją na bieżące potrzeby stało się pożyczanie pieniędzy. Jakie są najczęstsze cele pożyczek?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pożyczki Polaków: mieszkanie, remont i wakacje

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

19 paź 2015 12:08


Ceny mieszkań na przestrzeni lat rosły lawinowo. Stale zwiększała się także chęć Polaków do usamodzielnienia się i znalezienia własnego „M”. Nie szło to jednak w parze z szybkim wzrostem średniego wynagrodzenia. Przestało zatem dziwić, że aby móc zamieszkać na swoim, jesteśmy zmuszeni wziąć kredyt.

Na wzmożoną ilość zaciąganych w ostatnim czasie kredytów hipotecznych mają wpływ również programy rządowe dofinansowujące spłatę odsetek kredytowych. Tendencję tą można nieustannie obserwować od roku 2007, kiedy to został wdrożony projekt „Rodzina na Swoim”.

Jak pokazują dane Banku Gospodarstwa Krajowego, w samym tylko wrześniu 2015 r. kupujący mieszkania złożyli aż 3744 wnioski o dofinansowanie. Przyczyną dużego zainteresowania było uruchomienie na nowych zasadach akcji „Mieszkanie dla Młodych”.

Kolejnym sporym wydatkiem są samochody, które Polacy tak pokochali. Coraz większa liczba kierowców chciałaby na wzór naszych niemieckich sąsiadów pochwalić się raz na dwa lata nowym autem.

Jednak wciąż jest to dobro luksusowe, dlatego i w tym przypadku z chęcią sięgamy po pożyczki. Dotyczy to zarówno zakupu nowych samochodów, jak i aut używanych. Niejednokrotnie jesteśmy wręcz zmuszeni rozbić koszty na raty niż, jednorazowo wyłożyć dużą gotówkę.

Pieniądze na remont

Kiedy mamy już własne lokum to staramy się o nie dbać najlepiej jak potrafimy. Jesteśmy znani z tego, że urlop zazwyczaj spędzamy remontując własne mieszkania czy domy. Często malujemy ściany, kładziemy nowe płytki czy panele, zmieniamy wystrój. Wszystko to oczywiście wymaga odpowiedniego nakładu finansowego.

Jeśli do zakupu materiałów doliczymy wynagrodzenie dla fachowca, może okazać się, że nasz domowy budżet zwyczajnie tego nie wytrzyma. Jak podaje Profi Credit Polska aż 35 proc. klientów, decydujących się na pożyczkę deklarowało, iż gotówka ta zostanie przeznaczona właśnie na remont, a ponad 10 proc. za dodatkowe pieniądze zakupi sprzęt i meble.

Kolejna bolączką finansową bywają również bieżące opłaty. Niestety pensje Polaków niejednokrotnie nijak mają się do podwyżek cen prądu, gazu, czy wody. Opłaty, zwłaszcza te idące w górę w okresie zimowym, potrafią być naprawdę sporym problemem. Zgodnie z informacją ekspertów, blisko 29 proc. Polaków musiało w tym roku sięgnąć po wsparcie firmy pożyczkowej, by sprostać bieżącym zobowiązaniom.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.